Wallowa Mountains

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wallowa Mountains
Nejvyšší bod2 999 m n. m. (Sacajawea Peak)

Nadřazená jednotkaKolumbijská plošina
Sousední
jednotky
Blue Mountains, Salmon River Mountains

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Horninyžula, čedič
PovodíSnake River
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wallowa Mountains je pohoří na severovýchodě státu Oregon, ve Spojených státech amerických. Je součástí Kolumbijské plošiny. Někdy bývá Wallowa Mountains považováno za východní část Blue Mountains. Bývá také označováno jako Oregonské Alpy.[1] Nejvyšším bodem pohoří je Sacajawea Peak (2 999 m), šestá nejvyšší hora Oregonu a nejvyšší hora mimo Kaskádové pohoří.[2][3]

Geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se rozkládá ze severozápadu na jihovýchod v délce okolo 65 km. Na západ od Wallowa Mountains leží pohoří Blue Mountains, na východ Salmon River Mountains. Zvrásněné a rozlámané pohoří leží západně od řeky Snake River. Wallowa Mountains se zvedá přibližně 1 600 metrů nad lávový příkrov a má nadmořskou výšku do 3 000 metrů.[4] Geologicky je hlavní část pohoří tvořena žulovým batolitem obklopeným čedičem. Z dalších hornin jsou přítomné například břidlice, kvarcit a mramor.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Vegetaci pohoří Wallowa tvoří douglaska tisolistá (roste především v nižších polohách na svazích hor), smrk Engelmannův, borovice pokroucená (rostou hlavně v údolích) a jedle obrovská (roste až do výšek 1 600 m). V blízkosti vody rostou vrby, ve vyšších polohách jedle plstnatoplodé.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Old Tree. Oregon Field Guide. Oregon Public Broadcasting. [online]. 2010, rev. 2014. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-02. (anglicky) 
  2. Merriam-Webster's Geographical Dictionary. 3. vyd. Springfield, Massachusetts, U. S. A.: Merriam-Webster, Incorporporated, Publishers, 1997. 1361 s. Dostupné online. ISBN 0-87779-546-0. S. 1282. (anglicky) 
  3. Wallowa Mountains. Peakbagger.com. [online]. Rev. 2009. Dostupné online. (anglicky) 
  4. VOTÝPKA, Jan; JANOUŠOVÁ, Jaroslava. Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. 420 s. S. 220. 
  5. JOHNSON, JR., Charles G. Green Fescue Rangelands: Changes Over Time in the Wallowa Mountains. [online]. U.S. Forest Service. p. 8., rev. 2014. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]