Vraždy v Mississippi v červnu 1964

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lynč aktivistů Jamese Chaneyho, Andrewa Goddmana a Michaela Schwernera

Plakát s obětmi ještě v době, kdy byly pohřešovány
Cíl James Chaney, Andrew Goodman, Michael Schwerner
Mrtví lidé 3 aktivisté
Důsledky nepokoje a protesty, veřejná podpora nových protirasistických zákonů
Datum 21. června 1964
Místo USA Neshoba County, Mississippi
Pachatelé Cecil Price, Edgar Ray Killen, Sam Bowers, Alton Wayne Roberts, Horace Doyle Barnette, Jimmy Arledge, Billy Wayne Posey, Jimmy Snowden
Použité zbraně brokovnice, tupé zbraně
Potrestání pachatele 20 let vězení pro Killena
Drobnější tresty pro samotné vykonavatele vraždy
Kauza dnes uzavřena

Vraždy v Mississippi v červnu 1964 byl brutální lynč, jehož oběťmi se stali James Chaney, Andrew Goodman a Michael Schwerner, tři členové afroamerického hnutí za občanská práva. Byl proveden v noci z 21. na 22. června roku 1964 odnoží Ku-Klux-Klanu, tzv. Bílými rytíři z Mississippi. V době, kdy všichni členové hnutí zmizeli, rozjela FBI masivní pátrací a vyšetřovací akci, těla však byla nalezena až po dlouhých čtyřiačtyřiceti dnech v místní přehradě. Bylo zahájeno trestní stíhání proti jednadvaceti z domnělých útočníků, mezi kterými byli i pracovníci úřadu šerifa. Na osmnáct z nich byl vydán i zatykač. Žádný ze sedmi později pravomocně odsouzených vrahů si však od soudu neodnesl více než deset let vězení. O 41 let později, v roce 2005, byl pak za zabití obviněn a odsouzen baptistický kazatel Edgar Ray Killen (*1925), který má ve vězení zůstat až do roku 2027 a je pravděpodobné, že se svého propuštění již nedožije. Kolem soudního procesu s Killenem byl natočen i film s názvem Neshoba.

Protesty, demonstrující nesou podobizny zavražděných

Okolo případu se vyrojila spousta konspiračních teorií a to, že se případ dostal do širšího povědomí, vedlo k mnoha změnám v zákonech USA, například zrovnoprávnění Afroameričanů a bílých Američanů či dokonce získání volebního práva pro barevné občany Spojených států amerických.