Vojtěch Scheinost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojtěch Scheinost
Vojtěch Scheinost
Vojtěch Scheinost
Narození 24. dubna 1814 nebo 1815
Sušice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 10. března 1894 (ve věku 79 let) nebo 1894 (ve věku 79–80 let)
Sušice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěch Scheinost (24. dubna 1814, Sušice[1]10. března 1894, Sušice[2]) byl český podnikatel, zakladatel sirkařského průmyslu v Čechách.[3]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Sušici. Spolu s bratrem byl vyslán v roce 1826 do Vídně do učení na truhláře. Následně získal práci u vídeňského lékárníka maďarského původu Štěpána Rómera (někdy uváděn jako „Röhmer“)[4], který byl majitelem továrny na zápalky. V Rómerově firmě se seznámil se svojí budoucí manželkou, Marií Urbancovou, která zde pracovala ve výrobě zápalek.

Sirkařství[editovat | editovat zdroj]

Po návratu do Čech využili s manželkou ve Vídni získané znalosti a v Sušici získali 31. října 1839 povolení k zahájení vlastní ruční výroby fosforových zápalek. V roce 1840 se spojili s místním židovských obchodníkem Bernardem Fürthem (22. března 1796 – 26. září 1849)[5] který přinesl do firmy potřebný kapitál. Fürth získal v roce 1842 také vlastní povolení k výrobě zápalek. Majitelem firmy se nakonec stal Fürth a jejím výrobním ředitelem byl V. Scheinost. Ruční výroba se brzy přeměnila na průmyslovou a sirky se začaly také exportovat do mnoha zemí světa. V roce 1844 postavil Fürth další dva nové objekty sirkáren[6], za Dolním předměstím v Sušici[7] . Když roku 1849 B. Fürth zemřel, po sporech s jeho dědici se Scheinost okolo roku 1865 osamostatnil a v roce 1868[8] pak otevřel novou továrnu v Sušici („Hořejší továrna“, na místě bývalého hostince „V ráji“ na úpatí Svatoboru). Po Scheinostově smrti v roce 1894 pokračovali jeho synové Ferdinand a František ve výrobě a v roce 1903 se Fürthova i Scheinostova továrna staly součástí akciové společnosti SOLO, se sídlem ve Vídni. V „Hořejší sirkárně“ se vyráběly zápalky až do 11. března 1932.[9] Ve stejném objektu, avšak pod hlavičkou společnosti PAP, byla následně zavedena výroba nádobek z acetylové celulózy pro potravinářský, chemický a farmaceutický průmysl.

Památka[editovat | editovat zdroj]

Je po něm pojmenována Scheinostova ulice v Sušici. Na rodném domě V. Scheinosta v ulici Příkopy čp. 99 v Sušici byla v roce 2014 odhalena městem Sušice pamětní deska V. Scheinostovi při příležitosti výročí 200 let od jeho narození. Další pamětní deska od Stanislava Suchardy se nachází na domě na náměstí Svobody 6/I v Sušici, kde V. Scheinost žil.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]