Solo Sušice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solo Sušice
Sídlo společnosti SOLO v Sušici.
Sídlo společnosti SOLO v Sušici.
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení30. prosince 1988
SídloSušice, Česko
Adresa sídlaČesko, Česko
Identifikátory
IČO00014095
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ruční plnění krabiček zápalkami (Sušice, 1907)
Výroba zápalek v Sušici stavěla naproti továrně za první republiky bytovky pro své zaměstnance. Tyto bytovky dodnes nesou logo společnosti.

SOLO Sušice byla česká firma zabývající se výrobou zápalek a v určitých obdobích její historie i výrobou jiných produktů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firemní název SOLO vzniknul počátkem 20. století a přetrval pod různými doplňujícími názvy.[1] Solo Vídeň a Helios Vídeň byly dva velké rakousko-uherské sirkařské koncerny, po vzniku Československa byly v roce 1923 české sirkárny sloučeny do monopolního koncernu SOLO spojené akciové československé sirkárny a lučební továrny v Praze, v roce 1946 bylo hlavní sídlo koncernu přeneseno do sirkárny v Sušici.

V době ukončení výroby v Česku, v roce 2008, byla firma Solo Sušice jediným výrobcem zápalek v Česku, přičemž osmdesát pět procent výrobků firmy směřovalo na zahraniční trhy.[2] Výroba sirek v Sušici sahá až k roku 1839[3].

Ostatní české sirkárny[editovat | editovat zdroj]

Po většinu období od roku 1946 do roku 1990 patřila pod podnik Solo Sušice i sirkárna v Lipníku nad Bečvou, která pouze v letech 1950–1958 působila jako samostatný národní podnik Solo Lipník.

V roce 1923 byla do skupiny SOLO začleněna i sirkárna v Českých Budějovicích, patřící dosud do koncernu Helios. Ve druhé polovině 20. let byla rozšířena a modernizována, ale v roce 1933 zde byl provoz zastaven a stroje převezeny do sirkáren v Lipníku nad Bečvou a Mukačevu.[4] Hlavním důvodem, proč ze tří českých sirkáren SOLO byla zrušena sirkárna v Českých Budějovicích a nikoliv v Lipníku, byla její blízkost k sušické sirkárně.

Po ukončení výroby zápalek[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 2008 byla oficiálně ukončena výroba zápalek v Sušici.[3][5] Výroba byla v roce 2009 přesunuta do Indie.[2]

Firma SOLO Sušice se transformovala[kdy?] na firmu SOLO MATCHES & FLAMES, a.s., která působí jako obchodní společnost obchodující se zápalkami a zapalovači.

Výrobní areál firmy SOLO je po částech pronajímán komerčním subjektům a pomalu chátrá. Iniciativa My ze Sušice usiluje o jeho proměnu na kulturní památku, alternativní návrhy zahrnují jeho komerční využití formou obchodního centra, tento záměr však územní plán Sušice po soudním přezkoumání z roku 2016 neumožňuje. [6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOLO.cz: Historie výroby zápalek v Sušici. www.solo.cz [online]. [cit. 2019-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-13. 
  2. a b Solo Sušice končí s výrobou zápalek, přesune ji do Indie. Novinky.cz [online]. BORGIS, 31. 12. 2008. Dostupné online. 
  3. a b Oficiální stránky firmy
  4. Sirkárnu nezachránilo ani lobbování u poslanců, Českobudějovický deník, 9. 3. 2008
  5. Solo Sušice končí. Výroba sirek se přesunuje do Asie
  6. Sušice vyhrála soud: obchodní centrum v areálu SOLO zatím nebude

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]