Vojenská katedra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vojenská katedra byla v době komunistického režimu v Československu obdoba amerického ROTC (Reserve Officers Training Corps), kdy vysokoškolští studenti (přesněji: z těchto odvedení muži) navštěvovali vojenskou katedru výměnou za zkrácení základní vojenské služby (ZVS) ze dvou roků na jeden.

Vojenskou katedru navštěvovali studenti po dva roky (obvykle v předpřed a předposledním ročníku školy) jednou týdně na speciální základně, kde probíhala 1) výuka a nácvik základních vojenských dovedností (např. pochodování, hodnosti, střelba, rozborka - sborka, plynové masky, protichemické balíčky apod.) 2) výuka a nácvik ve specializovaných činnostech, obvykle podle odborného zaměření příslušné (takže např. medici se cvičili v ošetřování ran či popálenin, technici v obsluze strojů a přístrojů, studenti humanitních oborů v kopání ženijních zákopů apod.). Výcvik se započínal týdenním soustředěním a končil pětitýdenním Závěrečným soustředěním u vojsk v kasárnách vojenského útvaru Československé lidové armády. Podmínkou ke zkrácení základní vojenské služby na jeden rok bylo vykonání zkoušek z několika druhů všeobecné i odborné vojenské přípravy a absolvování zmíněného Závěrečného soustředení u vojsk (to znamená, že nástup na sice vedl k odkladu vojny, ale pokud student ze školy předčasně vyletěl a katedru neabsolvoval kompletně, dvouleté ZVS stejně neunikl).

Podle získané známky byla studentům pro roční vojenskou službu přidělena nástupní hodnost – svobodník absolvent, desátník absolvent a četař absolvent. Během vojenské služby mohli být absolventi povýšeni do hodnosti podporučíka. Absolvent měl hodností označní na uniformě shodné s neabsolventem, ale bylo doplněno dvěma zlatými kolejničkami; absolventovi se říkalo „absík“, „špagát“, „špagi“.

Funkčně bývali „absíci“ zařazováni jako velitelé družstev, čet nebo jejich zástupci; z praktického pohledu patřili někam „mezi“ bažanty a mazáky či záklaďáky a vojáky z povolání - měli sice některé výhody (nejmarkantnější bylo právě zkrácení ZVS), ale nepatřili ani tam, ani tam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]