Vojenská katedra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vojenská katedra byla v době komunistického režimu v Československu obdoba amerického ROTC (Reserve Officers Training Corps), kdy vysokoškolští studenti (přesněji: z těchto odvedení muži) navštěvovali vojenskou katedru výměnou za zkrácení základní vojenské služby (ZVS) ze dvou roků na jeden.

Vojenskou katedru navštěvovali studenti dva roky (obvykle v předpřed a předposledním ročníku školy) jednou týdně na speciální základně, kde probíhala jak výuka a nácvik základních vojenských dovedností (např. pochodování, hodnosti, střelba, rozborka – sborka, plynové masky, protichemické balíčky apod.), tak i výuka a nácvik specializovaných činností, obvykle podle odborného zaměření příslušné (takže např. medici se cvičili v ošetřování ran či popálenin, technici v obsluze strojů a přístrojů, studenti humanitních oborů v kopání ženijních zákopů apod.). Výcvik začínal týdenním soustředěním a končil pětitýdenním Závěrečným soustředěním u vojsk v kasárnách některého z vojenských útvarů Československé lidové armády. Podmínkou ke zkrácení základní vojenské služby na jeden rok bylo vykonání zkoušek z několika druhů všeobecné i odborné vojenské přípravy a absolvování zmíněného Závěrečného soustředení u vojsk (to znamená, že nástup na VŠ sice vedl k odkladu vojny, ale pokud student ze školy předčasně vyletěl a katedru neabsolvoval kompletně, dvouleté ZVS stejně neunikl).

Podle získané známky byla studentům pro roční vojenskou službu přidělena nástupní hodnost – vojín absolvent, svobodník absolvent, desátník absolvent a četař absolvent. Během vojenské služby mohli být absolventi povýšeni až do hodnosti podporučíka. Absolvent měl hodností označní na uniformě shodné s neabsolventem, ale bylo doplněno dvěma zlatými kolejničkami (od hodnosti podporučíka výše už nikoli); absolventovi se říkalo „absík“, „špagát“, „špagi“.

Funkčně bývali „absíci“ zařazováni jako velitelé družstev, čet nebo jejich zástupci; z praktického pohledu patřili někam „mezi“ bažanty a mazáky či mezi záklaďáky a vojáky z povolání – měli sice některé výhody (nejmarkantnější bylo právě zkrácení ZVS), ale nepatřili ani tam, ani tam.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]