Vincas Kudirka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vincas Kudirka
Narození31. prosince 1858
Vilkaviškis
Úmrtí16. listopadu 1899 (ve věku 40 let)
Kudirkos Naumiestis
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníKudirkos Naumiestis cemetery
Alma materVaršavská univerzita
Marijampolė Gymnasium
Povoláníbásník, hudební skladatel, překladatel, novinář, literární kritik, lékař-spisovatel a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vincas Kudirka (31. prosinec 1858, Paneriai (dnes část Vilniusu) - 16. listopad 1899, Naumiestis (nyní Kudirkos-Naumiestis, asi 40 km západně od Kaunasu)) byl litevský lékař, spisovatel, novinář (ilegální noviny Varpas) a buditel. Roku 1881 začal studovat historii a filosofii na Varšavské univerzitě, ale následující rok přestoupil na medicínu. Roku 1889 promovala pak působil jako venkovský lékař.

Už v roce 1888 začal psát básně a o rok později založil s kolegy z univerzity ilegální literárně-politický časopis Varpas (Zvon), v němž publikoval satirické básně, protestující proti porušťování Litvy. Časopis tiskl v pruském Tilsitu a pak ho pašoval do Ruské říše, jejíž součástí tehdy Litva byla. Časopis se také zabýval otázkou sociálních reforem a měl vliv v liberálních a socialistických kruzích. Vycházel do roku 1905.

Kudirka byl též významným překladatelem, z angličtiny do litevštiny překládal Byrona, z němčiny Friedricha Schillera, z polštiny Adama Mickiewicze. Byl též prvním významným sběratelem a upravovatelem litevských lidových písní a je také autorem hudby i slov litevské státní hymny Tautiška giesmé. Zemřel na tuberkulózu v obci Naumiestis, jež byla později pojmenována po něm.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vincas Kudirka na anglické Wikipedii.