Via Praenestina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Via Praenestina
Základní údaje
Celková délka37 km
    v provozu:37 km
StátItálieItálie Itálie
Region
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Via Praenestina (Prenestinská silnice) je římská silnice, vedoucí skrze historický region Campagna Romana kolem pozůstatků starověkého římského města Gabii a Trasimenského jezera v délce asi 37 km z Říma do města Palestriny (ve starověku známém jako Praeneste). Nejdříve se jí říkalo Via Gabina,[1] protože původně končila v Gabii, než byla prodloužena do Praeneste.[2]

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Uvnitř Říma vedla Via Prenestina městskou části od Fora podél Argiletum a clivus Suburanus[3] a vycházela spolu s Via Labicana ze Serviových hradeb u Esquilinské brány[2] a pozdějších Aureliánských hradeb u brány Maggiore. Poté směřovala na východ obklopena hrobkami a mauzolei, procházela poblíž dnešní vily Gordiani.

Cesta pokračovala k Apeninám a prameni řeky Anio a končila za Fiuggi v oblasti Torre Cajetani. Ve Frontinovi je tato římská cesta zmiňována v souvislosti s pramenem Aqua Appia.[4] Poblíž Gabii na deváté míli překonávala silnice nížinu pomocí 95 m dlouhého sedmiobloukového mostu Ponte di Nona (Most u deváté míle) vysokého 15 m postaveného z peperinu a červeného tufu.[5][6][7] Pak dosáhla Gabii a pokračovala do Praenestre.[8] Po projítí Palestrinou končí svou trasu za Fiuggi, téměř na území Torre Cajetani (nazývaném také Via Prenestina Sud).

Porta Maggiore nesla až do středověku název Porta Praenestina, protože k ní vedla tato silnice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Via Praenestina na německé Wikipedii a Via Prenestina na italské Wikipedii.

  1. Anne Kahane, John B. Ward-Perkins: The Via Gabina. In: Papers of the British School at Rome. Band 40, 1972, S. 91–126.
  2. a b Strabón, Geographie 5,3,10 in Kombination mit Livius 2,11,7; 3,6,7; 5,49,6.
  3. CLIVUS SUBURANUS. romanoimpero.com [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 
  4. LacusCurtius • Via Praenestina (Platner & Ashby, 1929). penelope.uchicago.edu [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 
  5. Merckel, Curt: Die Ingenieurtechnik im Alterthum (Berlin, 1899). digi.ub.uni-heidelberg.de [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 
  6. A Walk to Ponte di Nona. www.romeartlover.it [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 
  7. PONTE DI NONA. romanoimpero.com [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 
  8. Area Archeologica di Gabii - Soprintendenza Speciale Archeologia Belle Arti e Paesaggio di Roma. www.soprintendenzaspecialeroma.it [online]. [cit. 2023-06-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]