Via Flaminia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modře znázorněná Via Flaminia, růžově je zaznačená Via Flaminia nova

Via Flaminia byla starověká římská silnice vedoucí z Říma přes Apeniny do Arimina (dnešní Rimini) na pobřeží Jaderského moře. V současnosti vede po stejné trase novodobá silnice SS 3 (Strada Statale 3).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Silnice byla vystavena římským konzulem Gaiem Flaminiem v období jeho cenzorství (220 př. n. l.). V období římského císařství prošla silnice mnoha opravami. Augustus si silnici za své vlády vyhradil pro sebe. Nechal zde opravit všechny mosty, až na Pons Mulvius, která vede přes řeku Tiber a neznámý most Pons Minucius. Na silnici nechal taky postavit dva vítězné oblouky, jeden na místě bývalého mostu a druhý v Ariminu (Augustova brána). Vespasianus, nechal roku 77 vybudovat tunel v kaňonu Intercisa (Furlo) a Traján nechal za své vlády opravit několik mostů.

Ve středověku byla silnice známa jako Ravennská, protože vedla do důležitého města Ravenna. Po skončení Ravennského exarchátu kdy severní Itálii obsadili Langobardi, se silnice přestala používat. V období renesance byla částečně zrekonstruovaná. Velkého významu nabyla za napoleonských válek a druhé světové války.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Via Flaminia na anglické Wikipedii.