Marcus Valerius Martialis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marcus Valerius Martialis
Narození březen 40
Augusta Bilbilis
Úmrtí 104 (ve věku 63–64 let)
Augusta Bilbilis
Povolání básník a spisovatel
Žánr poezie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcus Valerius Martialis (mezi 40 a 43 Bilbilis, Španělsko102) byl římský epigramik.

Narodil se v Bilbilis, kde získal vzdělání v rétorice a gramatice. Roku 64 odešel do Říma dokončit své právnické vzdělání.

Svými básněmi si brzy získal oblibu lidu, a často i mocných, kteří ho podporovali. V roce 98 se vrátil do svého rodiště; zdá se, že ne zcela dobrovolně – za Traiana, nástupce vládce Domitiana, mu totiž bylo vyčítáno jeho lichocení předchozímu císaři, který neproslul jako nejlepší vládce Říma. Martialis také mimo jiné lichotil již Titovi, předchůdci Domitiana. Proto když Martilialis opouštěl Řím, neměl ani na cestu. V Bilbile ale znovu nabyl jmění.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zachovalo se čtrnáct z Martilialových knih.

  • Xenia
  • Apophorreta
  • De spectaculis či Liber spectaculorum – 33 epigramů, které obsahují popis her za vlády Domitiana a Tita. Jednotlivé knihy byly napsány mezi lety 88 a 92, většina z nich má předmluvu psanou prózou. Nejčastěji užitou metrickou formou je elegické distichon, ale není to pravidlem; Martilialis používal i ostatní formy, např. hendekasyllaby. Témata svých epigramů čerpal ze života a často si vybíral jeho nejhorší podobu. Jeho epigramy jsou často obscénní, zvláště básně jedenácté knihy jsou velmi urážlivé.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]