Marcus Valerius Martialis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martialis

Marcus Valerius Martialis (mezi 40 a 43 Bilbilis, Španělsko102) byl římský epigramik.

Narodil se v Bilbilis, kde získal vzdělání v rétorice a gramatice. Roku 64 odešel do Říma dokončit své právnické vzdělání.

Svými básněmi si získal oblibu (často i mocných, kteří ho podporovali). V roce 98 se vrátil do svého rodiště a zdá se, že ne zcela dobrovolně. Za Traiana mu totiž bylo vyčítáno jeho lichocení předchozímu vládci Domitianovi, který nebyl zrovna nejlepší vládce Říma. Martialis mj. již lichotil Titovi. Když opouštěl Řím neměl ani na cestu, ale v Bilbile znovu nabyl jmění.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marcus Valerius Martialis ve Wikimedia Commons Zachovalo se 14 knih.

  • Xenia
  • Apophorreta
  • De spectaculis či Liber spectaculorum, 33 epigramů obsahují popis her za vlády Domitiana a Tita. Jednotlivé knihy byly napsány mezi lety 88 a 92, většina z nich má předmluvu psanou prózou. Nejčastější metrickou formou, kterou používá je elegické distichon, ale není to pravidlem. Používal i ostatní formy (např. hendekasyllaby). Téma ke svým epigramům čerpal ze života a dost často si vybíral jeho nejhorší podobu. Jeho epigramy jsou často obscénní, zvláště básně jedenácté knihy jsou velmi urážlivé.