Saturnálie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o římském svátku. O literárním díle Ambrosia Macrobia Theodosia pojednává článek Saturnálie (Macrobius).
Saturnálie od italského sochaře Ernesta Biondiho (1909) v botanické zahradě v Buenos Aires.

Saturnálie (latinsky saturnalia) byly významné svátky ve starověkém Římě k poctě boha Saturna, obdoba řeckých Kronií. Původně byly slaveny jako jednodenní 17. prosince, postupně se protahovaly na pět i více dní, během nichž ustal provoz státních úřadů, škol a běžný život vůbec. Byly spojeny se všeobecným veselím, hostinami, tolerovanou nevázaností a nekázní, vzájemným obdarováváním se a zejména s dočasným uvolněním sociálních rolí, takže např. otroci byli pokládáni za svobodné a v domě svých pánů měli stejná práva jako oni. Podle některých názorů byly saturnálie v křesťanské době přetransformovány do oslavy Vánoc.

V tomto dni byl oslavován římský bůh Saturnus. Na začátku a na konci dne se zmíněnému bohu obětovaly oběti. Nejprve se tento svátek slavil jeden den 17. prosince, později - po roce 45 po Kr. - se oslavy rozšířily a trvaly od 17. do 23. pak dokonce až do 30. prosince. Všechny veřejné budovy byly v těchto dnech uzavřené, pořádaly se bohaté hostiny a bylo zvykem vzájemně se obdarovávat. V hojné míře se popíjelo víno a při bujarých oslavách byl volen tzv. "rex bibendi = král popíjení". Nejzajímavější však bylo postavení otroků, kteří se pro tento den stávali rovnými se svými pány nebo si dokonce role vyměnili a byli od svého pána obsluhováni. Dnes se Saturnálie slaví na některých německých vysokých školách, kdy si v předvánočním čase studenti vymění role se svými kantory.