Via Traiana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Via Traiana v římském městě Egnazia, Apulie

Via Traiana byla starověká římská silnice v jihovýchodní Itálii. Dal ji postavit císař Traianus jako pokračování silnice Via Appia; zkracovala cestu z (Beneventa) do (Brindisi). Cesta vedla přes města Canusium, Butuntum a Barium.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Via Traiana na dobové minci

Silnici via Traiana nechal v roce 109 postavit císař Traján na vlastní náklady. Výstavba probíhala v době relativního míru.[1] Uvedením do provozu této cesty ztratila Via Appia svou původní důležitou funkci[2] strategické silnice spojující města Venusia (Venosa) a Tarentum (Tarent). Později už údržba této komunikace nebyla nutná, s výjimkou časů občanské války. Via Appia tak dále sloužila pouze jako spojení s městem Brindisi.

Via Traiana (spodní větev)
Egnazia, via traiana

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Podle svědectví Strabóna byla cesta z města Benevento do Brindisi po Via Traiana při pobřeží[3]nejméně o den kratší než po Via Appia.[4] Via Appia sice dosahovala délky 327 km a Via Traiana 330 km, rozdíl však byl v jejich trase. Via Appia prochází kopci a zdolává náročný terén. Via Traiana po prvních 64 km už nemá žádné výrazné převýšení.[5]

Buonalbergo – Ponte delle chianche

Římské mosty[editovat | editovat zdroj]

Na trase se nacházejí pozůstatky několika římských mostů, například Ponte dei Ladron, Ponte delle Chianche, Ponte Pietra, Ponte Rotto (přes řeku Carapelli), Ponte Rotto (přes řeku Cervaro), Ponte sul Ofanto a Ponte Valentino.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Via Traiana na slovenské Wikipedii a Via Traiana na anglické Wikipedii.

  1. "Via Traiana". The Oxford Classical Dictionary.. 3rd ed. 2003.
  2. https://oxfordre.com/classics/view/10.1093/acrefore/9780199381135.001.0001/acrefore-9780199381135-e-6785
  3. https://www.wanderingitaly.com/places/via-traiana.html
  4. Strabón. "Geography: Books 6-7." Trans. Horace Leonard Jones. Cambridge: Harvard University Press, 1995.
  5. The Via Traiana. "Papers of the British School at Rome", Vol. VIII, No.5; strany 104 - 171. London: Macmillan & amp; Co., Limited, 1916.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]