Višnuismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zpodobnění Višnua

Višnuismus, občas též vaišnavismus (dévanágarí: वैष्णव धर्म), je tradice hinduismu uctívající Višnua nebo jeho avatáry, zvláště Rámu nebo Kršnu, jako pravého a nejvyššího boha. V různých tradicích bývá tento bůh pojmenováván různě. Mimo nejčastějšího pojmenování (Višnu) bývá oslovován i jako Nárájana, Vásudéva nebo jménem některého z Višnuových avatárů.

Vedle šivaismu a šaktismu se jedná o jeden ze tří hlavních směrů moderního hinduismu.[1][2]

Myšlenkové tradice a praxe višnuismu, zvláště koncepty bhakti a bhaktijógy, jsou z většiny založeny na upanišadové tradici, dále na védských a puránových textech jako je Bhagavadgíta, Padma, Višnu a Bhágavata purána.[3][4][5]

Následovníci višnuismu jsou označováni jako vaišnavové, višnuisté, zřídka též jako vaišnavisté.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vaishnavism na anglické Wikipedii.

  1. Lexikon východní moudrosti. Překlad Jan Filipský, Helena Heroldová, Josef Kolmaš, Vladimír Liščák, Stanislava Vavroušková. Olomouc : Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. S. 515.  
  2. http://www.adherents.com/adh_branches.html#Hinduism
  3. Mahony, W.K.. Perspectives on Krsna's Various Personalities. History of Religions. 1987, roč. 26, čís. 3, s. 333–335. Dostupné online [cit. 2008-04-12].  
  4. Elkman, S.M., Gosvami, J. Jiva Gosvamin's Tattvasandarbha: A Study on the Philosophical and Sectarian Development of the Gaudiya Vaisnava Movement. [s.l.] : Motilal Banarsidass Pub, 1986.  
  5. Vaishnavism [online]. hinduism.iskcon.com, [cit. 2010-05-17]. Dostupné online.  

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Višnuismus ve Wikimedia Commons