Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Webbův teleskop

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (anglicky James Webb Space Telescope, zkr. JWST) je teleskop připravovaný organizacemi NASA, ESA a CSA, který má v roce 2014 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop.[1]

Pozice dalekohledu v Lagrangenově bodě L2

Na rozdíl od svého předchůdce se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 mil. km od Země, na opačné straně než Slunce. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny. Na místo určení bude vynesen raketou Ariane 5. Současné plány předpokládají, že dalekohled bude vypuštěn v červnu 2014.

Dalekohled nese jméno Jamese E. Webba, ředitele NASA v době vrcholícího vesmírného závodu (1961 - 1968).


Hlavní úkoly

Porovnání zrcadel Hubbleova a Webbova teleskopu

Mezi hlavní cíle mise patří poznání vývoje prvních galaxií a hvězd po Velkém třesku (ty nejvzdálenější objekty), lepší porozumění formování hvězdných soustav a pátrání po životě mimo Sluneční soustavu.

Technický popis

Sběrné zrcadlo bude složeno z 18 šestiúhelníkových segmentů z berylia (každé o hmotnosti 20 kg) s celkovou plochou 25 m2. Jeho průměr tak bude 6,5 m a ohnisková vzdálenost 131,4 m. Pohyb jednotlivých segmentů a tedy i zakřivení zrcadla bude možno regulovat ze Země. Teleskop bude pracovat v infračerveném oboru (vlnová délka 0,6 až 28 μm), což je výhodné při sledování velmi vzdálených objektů s velkým rudým posuvem a objektů s nízkou povrchovou teplotou.

Reference

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vesmírný dalekohled Jamese Webba ve Wikimedia Commons

  1. James Webb Space Telescope [online]. Space Telescope Science Institute [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.