Velká bouře (1703)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rytina bouře ukazující potopení několika lodí královského námořnictva.

Velká bouře z roku 1703 (Great Storm of 1703) byla ničivým extratropickým (mimotropickým) cyklónem, který začátkem prosince 1703 (koncem listopadu 1703 podle juliánského kalendáře) zasáhl severozápadní a severní část Evropy. Jednalo se zhruba o pás od jižního Irska, přes Anglii, severní Francii, Nizozemí, Dánsko, jižní Švédsko a severní Německo.[1]

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Vznik tohoto hurikánu byl spojen s oblastí hluboké tlakové níže (cyklónou) o nejnižším tlaku cca 950 milibarů. Podle jedné z možností cyklón zasáhl předtím východní pobřeží Severní Ameriky, nicméně se nerozpadl, jak je obvyklé, a nezvykle doputoval až do Evropy. Vznik mohl souviset také s chladným počasím posledních dekád 17. století, s vrcholící malou dobou ledovou.[2] Nejsilněji udeřil v noci ze 7. na 8. prosince (26./27. listopadu). Rychlost větru dosahovala při zemském povrchu 140 až 155 km/h a v nárazech zřejmě až okolo 270 km/h.[2]

Důsledky v Anglii[editovat | editovat zdroj]

Největší škody byl napáchány ve střední a jižní Anglii a v přilehlých vodách. Nejdetailnější zprávy o katastrofě pochází rovněž z Anglie. Cyklón strhl v Londýně přes 2 000 komínů, v lese New Forest vyvrátil asi 4 000 dubů. Podle Daniela Defoea (The Storm) došlo ke zničení více než 400 mlýnů (ty se někdy roztočily tak rychle, že třením vzplály). Lodě cyklón odnesl stovky kilometrů mimo kurz a přes 1 000 námořníků zahynulo pouze na Goodwin Sands. Celkem zemřela asi pětina všech námořníků anglické královské flotily.[1] Celkový počet mrtvých dosáhl 8 000 až 15 000.[2] Noviny a pamflety informující o ztrátách na životech a materiálních škodách se prodávaly po celé Anglii, což byla tehdy novinka. Britská královna Anna bouři popsala jako „kalamitu tak děsivou a udivující, že žádná žijící osoba v našem království podobnou neviděla a nezažila.“[2] Anglikánská církev prohlásila, že bouře byla Boží pomsta za národní hříchy. Daniel Defoe si myslel, že bouře byla trest Prozřetelnosti za chabý výkon anglické flotily ve válce o španělské dědictví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Storm of 1703 na anglické Wikipedii.

  1. a b DEFOE, Daniel. The Storm. Příprava vydání Richard Hamblyn. London, New York: Penguin Books, 2005 (původně 1704). Dostupné online. 
  2. a b c d JONES, Lucy. In 1703, Britain was struck by possibly its worst ever storm. www.bbc.com [online]. 2018-03-01 [cit. 2020-06-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]