Velikonoce Kamila Morávka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikonoce Kamila Morávka
Země Československo
Jazyk čeština
Žánr komedie / krátkometrážní
Námět Jiří Suchý
Režie Petr Nýdrle
Martin Vadas
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vlastimil Zavřel
Lubomír Kostelka
Josef Bek
Simona Stašová
Helena Friedrichová
Výroba a distribuce
Premiéra 1978
Distribuce FAMU
Velikonoce Kamila Morávka na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velikonoce Kamila Morávka je povídka Jiřího Suchého. Posloužila jako námět pro stejnojmenný absolventský film Petra Nýdrleho a Martina Vadase na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v roce 1978.

Děj povídky[editovat | editovat zdroj]

Kamil Morávek je mimořádně plachý člověk. Nedokázal se seznámit s žádnou ženou a žije sám v Praze. O Velikonocích pravidelně jezdívá na vysočinu za svou rodinou a již ví, co ho bude čekat po večeři – otec si ho odvede stranou a optá se na ženy.

Kamil Morávek mu vypráví o mladé dívce Margit, která po hádce s ním odešla z jeho bytu, protože i po čtyřech dnech chození s ním odmítla být mu povolná. Kamil nevydržel doma sám a šel po čase také ven, i když už byla noc. Na chodníku ale potkal nádhernou dívku, trošku podobnou Margit, ale krásnější a možná i mladší. A tato dívka se ho zeptá, kde bydlí Kamil Morávek. Kamila to překvapí, ale rychle jedná a vydává se za svého přítele a chce ji doprovodit k sobě domů. Před dveřmi ale zjistí, že pan Morávek není doma, ale Kamila napadne vyzkoušet klíče a jeden z nich pasuje. Dívka se svěří, že je sestra Margit a měla o ni strach a tak běžela ke Kamilovi domů, aby zabránila nejhoršímu. Ale z toho, že Kamila nezastihla, se zhroutí a Kamil ji opečovává. Najednou se ale vrátí Margit a dívky se začnou hádat a prát. Kamil Morávek, který se stačí schovat, zjistí, že sestry o něho soutěžily, a prchá ze svého bytu.

Kamil dopoví otci tuto vymyšlenou příhodu, otec se směje a Kamil si oddychne, že má další Velikonoce za sebou.

Knižní vydání povídky[editovat | editovat zdroj]