Vehicle Assembly Building

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budova VAB v roce 2005, je patrné poškození způsobené hurikánem Frances

Vehicle Assembly Building (dříve Vertical Assembly Building) je raketová montážní hala v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Je to jedna z nejobjemnějších budov na světě, do roku 1974 to byla nejvyšší stavba na Floridě.

Původně soužila pro montáž rakety Saturn V pro program Apollo. Používala se pro sestavování jednotlivých dílů Space Shuttle (palivová nádrž ET, dva pomocné motory SRB a orbitální stupeň raketoplánu). Po montáži se celá sestava převezla pomocí transportéru na odpalovací rampu.

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

VAB má půdorys o rozměrech 158 × 218 m, výška je 160 m. Vnitřní objem je přes 3,5 milionu m³. Pro představu o její velikosti – každá hvězda na vyobrazené americké vlajce má průměr 1,8 metru, modré pole pod hvězdami má rozměry basketbalového hřiště a jednotlivé pruhy jsou široké jako běžná silnice. Vlajka byla na budovu přidána v roce 1976 u příležitosti dvoustého výročí deklarace nezávislosti společně s hvězdou, která byla později nahrazena logem NASA. Samotné logo má v průměru 25 m.

Vnitřní objem stavby je tak ohromný, že má i vlastní počasí. Zaměstnanci pracující v budově uvádějí, že v obzvláště vlhkých dnech se u stropu budovy tvoří mraky[1]. Proto je neustále v provozu ventilační systém se 125 ventilátory, který je schopen vyměnit veškerý vzduch v budově během hodiny.

Vzhledem k umístění na Floridě byla budova postavena tak, aby odolávala hurikánům a tropickým bouřím. Největší poškození utrpěla v září 2004 od hurikánu Frances, který odnesl přibližně 1 000 hliníkových panelů z pláště (každý o rozměrech 3 × 12 m). Frances přišel jen tři týdny po hurikánu Charley, který také způsobil značné, i když méně vážné poškození. Odhadovaná škoda na budově činila asi 700 000 dolarů.

Po dosloužení raketoplánů v roce 2011 se VAB připravuje na montáž raket SLS. K sestavování této rakety však NASA nevyužije celou halu, ale jenom část označovanou jako High Bay 3. Zbývající části mají možnost využít soukromé společnosti. Konkrétně Orbital ATK projevila zájem o západní kvadrant High Bay 2.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lsda.jsc.nasa.gov/docs/kids/L&W/glossary.cfm (anglicky)
  2. Halu VAB chce využívat další firma. www.kosmonautix.cz. 2016-04-24. Dostupné online [cit. 2016-11-15]. (cs-CZ) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 28°35′10″ s. š., 80°39′4″ z. d.