Veš dětská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVeš dětská
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
ŘádPhthiraptera
Podřádvši (Anoplura)
ČeleďPediculidae
Rodveš (Pediculus)
Binomické jméno
Pediculus capitis
DeGeer, 1778
Trinomické jméno
Pediculus humanus capitis
De Geer; 1767
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veš dětská (Pediculus capitis) je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev. Zdržuje se výhradně na hlavě, zatímco příbuzné druhy, jako je veš muňka („filcka“), cizopasí na jiných částech těla.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Velikost vši dětské je asi 3 mm. Veš má ploché tělo a malou hlavu. Oči jsou značně redukovány. Krátké silné nohy slouží k přichycení na chlup hostitele. Jsou zakončené jedním srpovitým drápkem, proti kterému vyrůstá na holeni palcovitý výrůstek. Tímto způsobem vytváří „kleště“ jimiž se veš pevně drží vlasu u jeho kořene.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Dospělec vši dětské saje krev 4–5 krát denně. Samice žijí maximálně měsíc, během kterého nakladou až 50 vajíček (hnid). Samci žijí o něco kratší dobu. Hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou na horním pólu opatřená víčkem. Za 7–11 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa, která se celkem 3× svléká. Před každým svlékáním saje krev a za 8 dní dospívá. Pokud veš nenajde svého hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace.

Onemocnění[editovat | editovat zdroj]

Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Tento ektoparazit není přenašečem závažných chorob, jeho výskyt je však nepříjemnou záležitostí. Místa napadená vší dětskou (oblast hlavy) nepříjemně svědí a často dochází k dermatitidě, výjimečně lze též pozorovat lehké zvýšení teploty nebo zvětšení mízních uzlin. V extrémních případech dochází k vypadávání vlasů popřípadě k alergickým reakcím na vší trus, který je vetřen do drobných poranění.

Terapie[editovat | editovat zdroj]

Klasickou léčbu zahrnuje použití speciálních šampónů obsahující insekticid. S ohledem na rostoucí počet případů rezistence na insekticidy ve světě však může mít řada komerčních produktů snížený až nulový účinek.[1] Dříve se k odstraňování používal petrolej, který však může způsobovat lokální dermatitidy až spáleniny.[2] Opakované mechanické vyčesávání je účinná metoda.[3] Velmi účinné je i používání elektrického hřebenu na vyčesávání vší – napětí mezi zoubky ničí vši i hnidy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žije na celém světě. Jedná se o běžného parazita zejména v dětských kolektivech, a to i ve vyspělých státech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DURAND, R.; BOUVRESSE, S.; BERDJANE, Z. Insecticide resistance in head lice: clinical, parasitological and genetic aspects. Clinical Microbiology and Infection: The Official Publication of the European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases. 2012-04-01, roč. 18, čís. 4, s. 338–344. PMID: 22429458. Dostupné online [cit. 2016-07-15]. ISSN 1469-0691. DOI 10.1111/j.1469-0691.2012.03806.x. PMID 22429458. 
  2. MAZÁNEK, Libor. Účinnost vyčesávání vši dětské a odvšivovací přípravky (Pediculus capitis) [online]. [cit. 2016-07-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-18. 
  3. PREVENTION, CDC - Centers for Disease Control and. CDC - Lice - Head Lice - Treatment. www.cdc.gov [online]. [cit. 2017-02-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.