Loutkový stát
Loutkový stát (také někdy vazalský stát) je nominálně suverénní stát, který je fakticky ovládán cizí mocí, svým patronem. Vláda loutkového státu obvykle jedná v linii nařízené státem, který ji ovládá, a ve všem se mu podřizuje.
Charakteristika
[editovat | editovat zdroj]V loutkovém státu může patron parazitovat na ekonomice svého vazala a využívat jeho území a armádu. Za typický příklad loutkového státu lze pokládat Mandžukuo.
V podobném smyslu se používá pojem loutková vláda, což je vláda vykonávající svou moc a funkci nesamostatně, s omezeními a podle pokynů vyplývajících z podřízenosti vládě jiného státu, z jejíž vůle byla dosazena.
Pojem loutkového státu se částečně překrývá s pojmem satelitní stát.
Příklady
[editovat | editovat zdroj]- Loutkové státy vytvářel již Alexandr Veliký při svém dobývání Asie, po jeho smrti se pak změnily v helénistické říše.[zdroj?!]
- V období kolonialismu v Indii měli Britové velký vliv na mnoho místních vládců, jejichž vláda byla také v podstatě loutková, a to až do vzniku jednotného Britského rádže.
- Za druhé světové války měly hlavní země Osy své loutkové státy, většinou z propagandistických či logistických důvodů (Mandžukuo, Slovenský stát, Nezávislý stát Chorvatsko, Vichistická Francie atd.)
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gouvernement fantoche na francouzské Wikipedii.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu loutkový stát na Wikimedia Commons