Vasubandhu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasubandhu
Narození3. století
Péšávar, Guptovská říše nebo Gandhára
Úmrtí4. století
Povolánífilozof, spisovatel a bhikkhu
Nábož. vyznáníbuddhismus
PříbuzníAsanga Asanga[1] (sourozenec)
Funkcezenový patriarcha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasubandhu (pravděpodobně 4.–5. století) byl buddhistický učenec, nevlastní bratr Asangy, spoluzakladatel jógáčáry a autor Abhidharmakóši. Škola džódó šinšú jej považuje za druhého patriarchu, v zenovém buddhismu je považován za dvacátého prvního patriarchu. Poměrně často se o Vasubandhovi hovoří jako o dvou osobách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Purušapuře (dnešní Péšávár), která tehdy patřila k území Gandháry. Měl se narodit rok poté, co se jeho starší nevlastní bratr Asanga stal buddhistickým mnichem.[2] Nejprve studoval místní nauku vaibhášiků, poté se vydal do Kašmíru, aby tam prohloubil své nabyté znalosti o buddhismu. Podle tradičního podání pak po návratu domů celý večer vyprávěl o nauce vaibhášiků, načež ze svého vyprávění sestavil dílo o šesti stech verších, které nazval Abhidharmakóša.[3] Toto dílo se dotýká devíti základních témat a představuje přechod od hínajánové nauce k mahájáně.[4]

Japonská dřevěná socha Vasubandhua z období Nara

Abhidharmakóša se zabývá především dharmami, což jsou podle nauky vaibhášiků základní jednotky reality. Ty mohou být tělesného (resp. hmotného), ale i smyslového či zkušenostního charakteru. Sedmdesát pět dharm Vasubandhu rozdělil do pěti kategorií, jejichž koncept později přepracoval. V pozdějším období se Vasubandhu odklonil od učení vaibhášiků a přiklonil se k učení sautrántiků a začal kritizovat vaibhášské učení.[5]

Když se podle tradičního podání zjevil Asangovi bódhisattva Maitréja, zjevil Asangovi učení, které se stalo základem jógáčáry. K tomuto učení se za nedlouho přiklonil i Vasubandhu a jeho další působení spadá do této oblasti. Napsal několik komentářů k bratrovým spisům i několik vlastních děl, které patří k základním spisům jógáčáry, především spis Vinšatiká a Trinšika.

Vasubandhu psal svá díla v sanskrtu, dochovaly se však i překlady jeho děl do čínštiny a tibetštiny. Do čínštiny některá jeho díla přeložil čínský poutník Süan-cang.

Dvě osoby za jménem Vasubandhu[editovat | editovat zdroj]

Dosud se vedou spory o to, zda se pod jménem Vasubandhu neskrývají dvě osoby. Tuto tezi zastávají badatelé jako Erich Frauwallner či Egon Bondy.[6] Pokud se někdy hovoří o Vasubandhovi jakožto o dvou osobách, většinou se označují jako Vasubandhu mladší a Vasubandhu starší. Vasubandhovi mladšímu (zhruba 400–480) se pak připisuje autorství Abhidharmakóši a bývá považován za představitele sarvástiváda. Vasubandhu starší (zhruba 320–380) je pak v tomto pojetí nevlastní bratr Asangy, komentátor jeho spisů a spoluzakladatel jógáčary.[7]

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

 • Abhidharmakóša
 • Karmasiddhiprakarana
 • Jógačárová literatura:
  • Vinšatiká
  • Trinšika

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Dostupné online.
 2. Vasubandhu [online]. The Internet Encyclopedia of Philosphy [cit. 2009-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. LUSTHAUS, Dan. Vasubandhu. In: MCGREAL, Ian. Velké postavy východního myšlení: slovník myslitelů. Praha: Prostor, 1998. ISBN 80-85190-93-1. S. 229.
 4. Lexikon východní moudrosti. Překlad Jan Filipský, Helena Heroldová, Josef Kolmaš, Vladimír Liščák, Stanislava Vavroušková. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. S. 2. 
 5. Velké postavy východního myšlení: slovník myslitelů, s. 230–231.
 6. Lexikon východní moudrosti, s. 506.
 7. Velké postavy východního myšlení: slovník myslitelů, s. 234, pozn. překladatele.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BONDY, Egon. Indická filosofie. Praha: Vokno, 1991. ISBN 80-85239-07-8. S. 166–171. 
 • LUSTHAUS, Dan. Vasubandhu. In: MCGREAL, Ian. Velké postavy východního myšlení: slovník myslitelů. Praha: Prostor ISBN 80-85190-93-1. S. 229–234.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]