Přeskočit na obsah

Vartan Mamikonjan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vartan Mamikonjan

Narození388
Artaxata
Úmrtí3. června 451 (ve věku 62–63 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16369954
ChoťDoustr
DětiŠušanik
Vardanoysch Mamikonian
RodičeHamazasp I Mamikonian a Sahakanoysh
PříbuzníHmayeak Mamikonian a Hamazaspian Mamikonian (sourozenci)
Aršouša II (vnuk či vnučka)
Vojenská kariéra
HodnostSparapet
BitvyBitva u Avarajru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Socha Vartana Mamikonjana v Jerevanu

Vartan Mamikonjan (kolem 387 - 451) byl arménský vojevůdce, který vedl povstání proti sásánnovské Persii v letech 450-451. Byl hlavou šlechtického rodu Mamikonjanů a nositelem dědičného titulu sparapet, nejvyšší velitel arménských ozbrojených sil. Vartan a většina jeho spolubojovníků zemřeli v bitvě u Avarajru v roce 451, ale jejich oběť byla zvěčněna v dílech arménských historiků Elišeho a Ghazara Parpeciho. Arméni ho považují za národního hrdinu a je uctíván jako mučedník a svatý arménské církve. Vartan a povstání, které vedl, je tématem mnoha uměleckých a literárních děl. Podle Aršaka Chobaniana je „Vartan pro arménský národ [...] nejmilovanější postavou, nejposvátnější v jejich historii, symbolický hrdina, který ztělesňuje národního ducha.“[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Vartan Mamikonjan se narodil přibližně v roce 387 v osadě Aštišat v oblasti Taron. Jeho rodiči byli Hamazasp Mamikonjan a Sahakanojš, dcera patriarchy Sahaka Velikého.[2] Měl dva mladší bratry, Hamazaspa a Hmajeaka.[2] Vzdělání získal ve Vagharšapatu ve škole založené patriarchou Sahakem a Mesropem Maštocem.[3] Po smrti svého otce se stal hlavou šlechtického rodu Mamikonjanů.[3] V roce 420 odešel s Mesropem do Konstantinopole a byl Theodosiem II. jmenován stratégem (generálem) byzantské Arménie.[3] V roce 422 se vrátil do Vagharšapatu, pak cestoval do Ktésifónu, kde ho sásánovský král Bahrám V. uznal jako sparapeta, nejvyššího velitele arménských ozbrojených sil; tento úřad zastával rod Mamikonjanů dědičně.[3] Vartan si tento titul ponechal i po zrušení Arménského království v roce 428.[3]

Podmínky v Arménii se zhoršily s nástupem Jazdkarta II. v 439.[4] Nejprve král a jeho úředníci uvalili na Arménii a její šlechtu vyšší daně a povinnosti, ale proti arménské církvi ještě otevřeně nezakročili.[4] V roce 442 poslal Jazdkart arménskou jízdu pod velením Vartana na východ, aby bojovala s Huny.[3] V roce 449 vydal sásánovský král edikt oficiálně zavádějící v Arménii zoroastrismus.[3] Téhož roku se arménská elita shromáždila v Artaxatě pod předsednictvím markraběte (marzipana) Vasaka Sivniho, Vartana, vicekrále (bidachše) a úřadujícího patriarchy (katolika) Arménie, aby deklarovali svou loajalitu sásánovskému státu a své křesťanské víře.[4] Jazdkart toto rozhodnutí nepřijal a povolal arménské magnáty (nakharary) do Ktésifónu a donutil je konvertovat k zoroastrismu.[4] Po nečekaném útoku z východu pak většinu šlechticů propustil a vyslal magy (kněze), aby obrátili Arménii na zoroastrismus.[5]

Po svém návratu do Arménie Vartan a většina arménských šlechticů zavrhli svou konverzi, ačkoli Eliše a Ghazar Parpeci podávají protichůdné zprávy o Vartanově počáteční apostazi a důvodu arménského povstání, které vypuklo v roce 450.[6] Vartan možná původně zamýšlel odejít do exilu, ale brzy stal vůdcem lidové vzpoury proti zavedení zoroastrismu.[5] Vartan a jeho spojenci složili slavnostní přísahu a dobyli řadu pevností a osad.[7] V létě 450 drtivě zvítězili nad Peršany a zajistili si spojenectví se severními Huny; ale poselství do Byzance žádající o pomoc bylo neúspěšné.[7] Proti Vartanovi stála významná properská strana arménských šlechticů a marzpan Vasak Sivni ho odmítl následovat z Arménie vstříc perské armádě.[7]

V létě roku 451 vytáhla proti arménským rebelům velká sásánovská armáda včetně elitního jezdeckého sboru Nesmrtelných a válečných slonů.[7] Vartanova armáda se s Peršany střetla u Avarajru poblíž Maku 2. června.[7] Stoupenci Vasaka Sivniho během bitvy dezertovali a Vartanovy síly byly poraženy, přičemž Vartan a většina arménské šlechty padli.[7] Následky bitvy u Avarajru nejsou zcela jasné, ale zdá se, že Jazdkart, znepokojený perskými ztrátami, stáhl své jednotky a uvěznil Vasaka Sivniho.[7] Přeživší Vartanovi příznivci byli uvězněni v Íránu, i když mnozí z nich byli nakonec v následujících letech propuštěni.[7] V roce 481 vzniklo pod vedením Vartanova synovce Vahana Mamikonjana nové povstání, které uspělo v zajištění arménských náboženských práv a autonomie smlouvou z Nvarsaku v roce 484.[5]

Vartan Mamikonjan je arménskou apoštolskou církví uctíván jako světec.[8][9] Jeho památka se připomíná poslední čtvrtek před Velkým půstem, což obvykle připadá na únor, výjimečně začátek března.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vardan Mamikonian na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Armot; AGHAJANIAN, Alfred. Armenian Literature: Comprising Poetry, Drama, Folklore, and Classic Traditions. Los Angeles: Indo-European Publishing, 2007. ISBN 9781604440003. 
  • Avdoyan, Levon (2018). "Vardan Mamikonean". In Nicholson, Oliver (ed.). The Oxford Dictionary of Late Antiquity. Oxford: Oxford University Press. p. 1551. ISBN 978-0-19-866277-8.
  • BEDROSIAN, Robert. The Sparapetut'iwn in Armenia in the Fourth and Fifth Centuries. Armenian Review. 1983, s. 6–46. Dostupné online. 
  • GAIDZAKIAN, Ohan. Illustrated Armenia and the Armenians. Boston: [s.n.], 1898. Dostupné online. 
  • GARSOÏAN, Nina. The Armenian People from Ancient to Modern Times. Redakce Hovannisian Richard G.. New York: St. Martin's Press, 1997. ISBN 0-312-10169-4. Kapitola The Marzpanate (428–652), s. 95–115. 
  • KATVALYAN, M. Soviet Armenian Encyclopedia. Vardan Mamikonyan. Redakce Hambardzumyan Viktor. Yerevan: [s.n.], 1985. Dostupné online. S. 314. (arménsky) 
  • SARAFEAN, Grigor A. Vardanantsʻ paterazmě ew Vardan Mamikonean: Vardanantsʻ paterazmi 1500-ameakin aṛitʻov. Second. vyd. Frēznō [Fresno]: Tparan "Nor ōr", 1951. Dostupné online. 
  • SUNY, Ronald Grigor. Looking Toward Ararat: Armenia in Modern History. Bloomington: Indiana University Press, 1993. Dostupné online. ISBN 9780253207739. 
  • TCHOBANIAN, Archag. The People of Armenia: Their Past, Their Culture, Their Future. Překlad Gregory G. Marcar; Introduction by Viscount Bryce. London: Dent, 1914.