Valeriano Orobón Fernández

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valeriano Orobón Fernández
Rodné jméno Valeriano Orobón Fernández
Narození 1901
La Cistérniga
Úmrtí 1936 (ve věku 34–35 let)
Madrid
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Valeriano Orobón Fernández (1901–1936) byl španělský anarchosyndikalistický teoretik, odborářský aktivista, překladatel a básník, který napsal text k revoluční písni „A las barricadas“.

Narodil se ve městě Cistérniga, v provincii Valladolid. Orobón byl aktivní v bojích dělnického hnutí už od raného věku. Byl intelektuál s nadáním pro jazyky, přeložil životopis dobře známého německého anarchisty Maxe Nettlaua napsaný Rudolfem Rockerem.

Mimo psaní teoretických textů se Orobón zapojoval do úsilí o vytvoření revoluční aliance k zastavení přílivu fašismu a vytvoření cesty k revoluci. V porevolučním období zastával názor na reorganizaci společnosti na základě ekonomické a politické decentralizace. Tvrdil, že pro španělské revoluční síly je důležité odmítnutí komunistického konceptu, který je podle něj etatistický. Snažil se zabránit šíření těchto tendencí uvnitř Národní konfederace práce (CNT), v té době největším odborovém svazu a hlavní anarchistické organizaci ve Španělsku bojující proti převratu generála Francisca Franca, který vedl ke španělské občanské válce.

V roce 1936, krátce před svou smrtí, napsal text k písní „A las barricadas“, jež měla melodii „Warszawianky 1905“, známé polské revoluční písně. Svými slovy nabádá pracující k boji proti fašistickému nepříteli. Díky tomu se stala hymnou CNT a jednou z nejznámějších písní španělských anarchistů během občanské války. Krátce po jeho napsání zemřel v Madridu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]