Přeskočit na obsah

Valašské muzeum v přírodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel z Větřkovic u Příbora (Valašské městečko)

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě[1] (po Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem). V roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové. Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. Areál je využíván i pro další kulturní akce.

Části muzea

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Kostel pochází z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Kolem něj se rozprostírá hřbitov Valašský Slavín. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic.

Mlýnská dolina

Shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982.

Valašská dědina

Valašská dedina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Pro funkční typ větrného mlýnu však nebyla zvoleno vhodné místo, a tak se síla větru nedá prakticky využít. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.

Pustevny na Radhošti

Pustevny

K muzeu patří také dvě secesní ubytovny Libušín a Maměnka na Pustevnách, které byly postaveny podle lidovou architekturou inspirovaného návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Ty muzeum spravuje od roku 1995.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Valašské muzeum v přírodě na Wikimedia Commons

Reference

Externí odkazy

Šablona:Geo cz

Šablona:Pahýl - Česko