Václav Sedláček (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Sedláček
Narození 9. května 1925
Lažánky, Československo
Úmrtí 2. prosince 1981
Praha, Československo
Národnost česká
Povolání malíř krajinář
Partner(ka) Hana Storchová
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Václav Sedláček (9. května 1925 Lažánky - 2. prosince 1981 Praha) byl malířem české krajiny.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se dne 9. 5. 1925 v obci Lažánky v rolnické rodině. Od dětství se věnoval kresbě.

Výtvarné umění studoval v Praze na Státní grafické škole a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, z které přešel na Akademii výtvarných umění, kdež studoval u prof. Vlastimila Rady. Po ukončení studia působil na škole jako asistent prof. Vlastimila Rady a prof. Františka Jiroudka.[1][2]

Po roce 1969 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl nucen své místo na AVU opustit a živil se především restaurováním fresek a sgrafit. Restauroval např. sgrafita Mikoláše Alše na Wiehlově domě v Praze nebo nástěnné malby v Bazilice nanebevzetí panny Marie na Hostýně.

V roce 1961 uzavřel sňatek s grafičkou Hanou Storchovou. Jeho život a dílo se náhle uzavřely předčasným úmrtím dne 2. 12. 1981.

Václav Sedláček byl členem Umělecké besedy, spolu s níž mnohokrát vystavoval a přidružil se také ke skupině Říjen. Účastnil se tématických akcí a soutěží: např. soutěž na obrazy pro foyer Národního divadla, dále pak např. akce Povltaví a Želivka, ve které měli malíři za úkol zdokumentovat krajinu před zatopením a vystavoval také v Pražských salonech.

Uskutečnil celou řadu samostatných výstav.

Ve své tvorbě se zabýval výhradně zpodobením krajiny, zprvu především krajiny jihočeské a valašské. Po svém odchodu z AVU se stáhl do ústraní do svého ateliéru a krajinu již nezpodobňoval venku v přírodě, nýbrž pouze v ateliéru.

Takto vzniklé obrazy zachycují hlavně jeho niterné pocity z přírody. Krajina v jeho obrazech je teskně poetická a abstraktní, vyjadřuje jeho dojmy a vzpomínky, je tichá, ztlumená, zachycuje často večerní a podzimní nálady.[2]

Jeho díla jsou součástí sbírek Národní galerie a dalších galerií

Tvorba Václava Sedláčka zůstala nedokončena v důsledku předčasného úmrtí.

Poslední samostatná výstava tohoto jedinečného malíře krajiny se uskutečnila v roce 2008.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informační systém abART - osoba: Sedláček Václav. abart-full.artarchiv.cz [online]. [cit. 2019-05-22]. Dostupné online. 
  2. a b c Katalog k výstavě v Galerii Nová síň v Praze (17. 12. 2008 - 11. 1. 2009)