Hana Storchová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hana Storchová
Narození 14. listopadu 1936 (83 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater Akademie výtvarných umění v Praze
Povolání malířka, grafička a ilustrátorka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hana Storchová (* 17. listopadu 1936 Praha) je česká grafička, ilustrátorka a malířka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hana Strochová se narodila v Praze v roce 1936 a již od útlého dětství se u ní projevoval velký výtvarný talent.[zdroj?]

Současně se studiem střední školy začala studovat malířství u akademické malířky Ludmily Jiřincové,[1] která ji naučila především svědomitému[zdroj?] přístupu k práci a precizní[zdroj?] kresbě. Po ukončení střední školy navštěvovala na Akademii výtvarných umění přípravku u prof. MIloslava Holého a poté se specializovala na grafiku u prof. Vladimíra Silovského. Po studiích na AVU vstoupila do Sdružení českých umělců grafiků Hollar, v kterém je dodnes aktivně činná.

Pro tvorbu Hany Storchové má zásadní význam intenzivní vnímání přírody, především pak láska k říši rostlinné, která je pro ni nekonečným zdrojem inspirace. Přírodu vnímá nejen v celku, ale i v sebenepatrnějších detailech, k čemuž jí napomáhají rozsáhlé přírodopisné vědomosti, zvláště pak znalost systematické botaniky.

Hana Storchová se zabývá jak volnou tvorbou, tak i ilustracemi. Ve volné grafické tvorbě se věnuje převážně technice hlubotisku (lept, měkký kryt, suchá jehla). Grafiky vytváří černobílé i barevné, v různých formátech od velkoformátových po velmi drobné (novoročenky, ex libris).

Ilustrovala celou řadu přírodovědných především botanických knih, učebnic, atlasů, encyklopedií a také tvořila poštovní známky. Uskutečnila velké množství samostatných výstav a zúčastnila se též výstav kolektivních, vše doma i v zahraničí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiřincová Ludmila malířka - artbohemia. www.artbohemia.cz [online]. [cit. 2018-11-07]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Výstavní katalog Galerie Hollar (KPH, září 2006)
  • Výstavní katalog Galerie Fronta
  • Výstavní katalog Galerie Hollar 2012
  • Výstavní katalog Galerie Hollar 2002