Václav (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka97 min
Žánrkomedie
ScénářMarek Epstein
RežieJiří Vejdělek
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleIvan Trojan
Jiří Lábus
Emília Vášáryová
Jan Budař
Zuzana Kronerová
Petra Špalková
Martin Pechlát
Soňa Norisová
Vladimír Javorský
Jan Vlasák
Oldřich Hajlich
Josef Polášek
Martin Sitta
Zdeněk Dušek
Tomáš Pavelka
František Stupka
ProdukceJaroslav Bouček
Václav na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav je český film z roku 2007 režírovaný Jiřím Vejdělkem. Titulní roli ztvárnil Ivan Trojan, který za ni byl oceněn Českým lvem v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Ve vedlejších rolích se představili např. Jiří Lábus, Emília Vášáryová, Soňa Norisová či Jan Budař, který obdržel za roli Františka Českého lva pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se odehrává ve vesnickém prostředí. Hlavní postava je muž středního věku jménem Václav Vingl (Ivan Trojan), který žije v domě se svou nemocnou matkou (Emília Vášáryová). Okolí jej vnímá jako problematického hlupáka a šaška.[1] I přesto, že je Václavovi asi 40 let, chová se dětinsky a svým problematickým chováním obtěžuje své okolí a přidělává starosti matce.

Václav pracuje v JZD, kde pracuje jako řidič traktoru i jeho bratr František (Jan Budař). František se k Václavovi nechová přátelsky. František se snaží přesvědčit matku, aby Václava dala do ústavu. Ta však odmítá a i přes mnohé útrapy, které ji Václav přináší (např. když Václav dostane za úkol vymalovat kancelář v JZD, celou ji vystříká barvou včetně nábytku a oken), se o něj chce starat. Václav se později zamiluje do bratrovy milenky Lídy (Soňa Norisová), kvůli které si ještě více znepřátelí svého bratra. Jejich nepřátelství vyvrcholí v okamžiku, kdy na Františka Václav vystřelí. Za to skončí ve vězení, kde se stává obětí tělesného týrání spoluvězni a psychického nátlaku ze strany zesnulého otce, který se mu zjevuje. Epilog v závěru informuje, že Václav byl propuštěn po čtyřech měsících a dvanácti dnech díky milosti udělené prezidentem republiky.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav: O filmu [online]. filmvaclav.cz [cit. 2009-02-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]