Umeå Energi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umeå Energi
Základní údaje
Datum založení 1965
Adresa sídla Umeå, Švédsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti electric utility
Identifikátory
Oficiální web www.umeaenergi.se
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umeå Energi AB je energetická a komunikační společnost, která působí v pěti oblastech podnikání: vytápění, výroba elektrické energie, obchodování s elektřinou, komunikace a obnovitelné zdroje (slunce, vítr a voda). Poskytuje dálkové vytápění a klimatizaci, elektřinu, kabelovou televizi a přes UmeNet rychlé širokopásmové připojení internetu rychlostí 1000 Mbit/s, vyrábí elektřinu ve větrných elektrárnách a kogeneračních jednotkách Dava 1 a 2 a prodává elektřinu pro cca 52 600 bytových a firemních zákazníků po celém Švédsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starosta Umeå Johan Gustaf Rothoff odkázal po své smrti v roce 1891 67 000 korun městu na první pouliční osvětlení. V City Hall Park poblíž nábřeží byla postavena v roce 1892 parní elektrárna, spalující dřevo, která dodávala energii pro osvětlení radnice a kostela. Poptávka po elektřině pro osvětlení se zvyšovala, ale parní elektrárna již nebyla schopna dodávat více elektřiny, takže v roce 1899 byla vybudována vodní elektrárna Klabböle.

V roce 1903 došlo k rozšíření elektrizační soustavy do městské čtvrti Haga. Větším spotřebitelům byly zavedeny v roce 1905 elektroměry. Kvůli rychle se rozvíjející se poptávce po elektrické energii, zejména průmyslové, byla v roce 1910 modernizována elektrárna Klabböle. Městská rada se rozhodla v roce 1911 jmenovat správní radu městské elektrárny, která byla předchůdcem dnešní společnosti Umeå Energi. V roce 1926 byla dokončena elektrárna Vattenfall Norrfors.

V letech 1945 až 1951 bylo v souvislosti s přechodem na napětí 110–220 voltů pro přibližně 5000 zákazníků ve více než 1500 nemovitostech nataženo elektrické vedení do všech domů. V roce 1958 byla postavena vodní elektrárna Stornorrfors na řece Ume a městská rada získala přístup k 11 % její produkce. V této souvislosti bylo rozhodnuto, že z nejstarší části elektrárny Klabböle bude muzeum energie.

V roce 1965 byla postavena teplárna AB Umeå Värmeverk a v letech 1968–1970 spalovna odpadů Ålidhemsverket . V roce 1981 se roztočil generátor teplárny AB Umeå Energiverk. O pět let později (1986) byla přejmenována na Umeå Energi AB a ve spalovně odpadů byly postaveny akumulační zásobníky, účinnější pro použití dálkového vytápění. Spalovna biopaliva Dava byla slavnostně otevřena v roce 2000 a v roce 2010 byla slavnostně otevřena nová kogenerační jednotka na biomasu, Dava 2.

Vlastnictví a struktura skupiny[editovat | editovat zdroj]

Umeå Energi AB je stoprocentní dceřinou společností Umeå Kommunföretag AB, je 100% vlastníkem akcií v Umeå Energi Elhandel AB, Umeå Energi Elnät AB, Umeå Energi UmeNet AB, vlastní také 49 % akcií v BioEndev AB a 2,6 % akcií v Norrland Ethanol Kraft AB.

Aktivity jsou rozděleny do pěti oblastí podnikání: vytápění, energetické sítě, obchodování s elektřinou, kabelová TV a internet UmeNet a výroba energie z obnovitelných zdrojů (slunce, vítr a voda).

Affärsområde Elhandel[editovat | editovat zdroj]

Společnost obchodující s elektrickou energií prodává elektřinu domácnostem a firmám ve Švédsku, která se vyrábí na větrných farmám a v kogeneračních zařízeních Dava 1 a Dava 2, část produkce pochází z hydroelektrárny Stornorrfors a část se obchoduje na energetické burze Nord Pool, která byla založena v roce 1966 a zprostředkovává obchody s energií mezi Norskem a Švédskem.

Affärsområde Elnät[editovat | editovat zdroj]

Dodává elektřinu pro pouliční osvětlení od dceřiné společnosti Umeå Energi Elnät AB.

Affärsområde Sol, Vind och Vatten[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou shromažďovány všechny investice do obnovitelných zdrojů (solární, větrná a vodní energie). Vlastní větrnou turbínu v Holmsundu, pět v Hörneforsu a další na Granbergetu, kde se chystalo zprovoznění tři nových větrných turbín v roce 2014. Kromě nich získává energii z 16 větrných turbín, které mají jiné vlastníky. Projekt Hållbara Ålidhem je jednou z největších fotovoltaických elektráren ve Švédsku s celkovou rozlohou 2800 m2.

Affärsområde UmeNet[editovat | editovat zdroj]

UmeNet je otevřená městská síť internetu, což znamená, že UmeNet vlastní síť, ale zákazník si může vybrat poskytovatele služeb. V průběhu roku 2011 a 2012 bylo zjištěno, že Umeå je město s nejrychlejší městskou sítí v západním světě, což bylo jedním z důvodů k získání titulu Årets operatör roku 2012.

Affärsområde Värme[editovat | editovat zdroj]

Tato složka se zabývá výrobou elektřiny, dálkovým vytápěním a klimatizací. Energie se získává výrobou z biomasy a odpadů v zařízeních Dava 1, Dava 2, Graniten a Ålidhems värmeverk a v několika menších zařízeních. Dálkové vytápění je dodáváno do všech čtvrtí města Umeå: Holmsundu, Hörneforsu, Savaru a Bjurholmu.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Umeå Energi získala v oblasti životního prostředí, zdraví a bezpečnosti příslušné certifikáty (ISO 14001, OHSAS 18001) a je odhodlána stát se neutrální vůči klimatu do roku 2018. Všechna prodaná elektřina pochází z obnovitelných zdrojů a má značku původu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Umeå Energi na švédské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]