Udzungwa Mountains National Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obvyklá scenérie národního parku Udzungwa Mountains
Paviánec kipunji - opice nežijící nikde v zajetí

Udzungwa Mountains National Park je tanzanijský národní park nalézající se na jihu centrální Tanzanie, byl vyhlášen v roce 1999. Administrativně se rozkládá asi z 80 % v regionu Iringa a zbytek v Morogoro, jeho výměra činí 2000 km2. Podle World Wildlife Fund je jedním z ekoregionu s globálním významem. Zabírá částečně území, která byla ochraňována již na německé nadvlády.

Mnoho rostlinný druhů je zde endemických, asi 150 druhů je považováno za léčivé. Žije zde také hodně endemických plazů, obojživelníků, hmyzu, ptáků a savců. Nejvzácnější, tudíž těžko spatřitelní, jsou endemičtí primáti, gueréza stříbřitonohá (Procolobus gordonorum) a mangabej chocholatý (Cercocebus galeritus). Největší raritou tohoto parku ale je v roce 2005 nově objevený primát paviánec kipunji (Rungwecebus kipunji), kterých zde žije 75 až 250 jedinců.

Prohlídky jsou s ohledem na členitost terénu a ochranu přírody pouze pěší s průvodci po dobrých lesních cestách. Součásti prohlídek může být i 170 m vysoký vodopád Sanje Waterfall, nebo jako v jediném národním parku Tanzanie lze zařadit i prohlídky jeskyní sloužících k náboženským obřadům dávných obyvatel.

Krajina[editovat | editovat zdroj]

Národní park je orientován severo-jižním směrem v délce asi 130 km, převážně na horském hřebenu Udzungwa Mountains který je součásti pohoří Eastern Arc Mountains. Pohoří je starého data, bylo vytvořeno před více než 200 miliony lety.

Jeho druhová bohatost flory i fauny je dána umístěním v oblasti, která se nachází od nadmořské výšky 250 m až po 2576 m n. m. (vrchol hory Lohomero). Zahrnuje hustý tropický prales, mlžný les, mnohdy již sekundární horský les klenoucí se téměř po celém vrcholu pohoří, savany i louky. V parku jsou také na sezónně zaplavovaných místech husté porosty bambusu i otevřená vřesoviště. Do této oblasti zasahují převážně východní větry z Indického oceánu, které přinášejí neustálou vláhu a zajišťují na návětrné straně vlhké tropické klima, spadne tam až 2000 mm srážek ročně. Je zeleným ostrovem v okolní vyprahlé savaně obklopující pohoří na mnoho kilometrů daleko.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Udzungwa Mountains National Park je vzdálen zhruba 350 km od největšího tanzanijského města Dar es Salaamu ležícího na pobřeží Indického oceánu a 50 km jihozápadněji od známějšího národního parku Mikumi National Park. Vlaková zastávka v Mang'ula je 30 minut chůze od vchodu do parku.

Navštívit park lze kdykoliv, doporučuje se však červen až říjen, kdy relativně prší nejméně.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Je to jediný národní park v Tanzanii, ve kterém může okolní domorodé obyvatelstvo (ostatně velice chudé) pro uspokojení svých základních potřeb tradičně sbírat suché dřevo, sekat traviny pro pokrytí střech svých domů a sbírat léčivé byliny. Právě sběr tohoto dřeva je největší problém, protože je odnášeno nejen pro vlastní potřebu, ale je s ním i obchodováno a používáno v okolních průmyslových podnicích (např. pivovar).[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tanzania National Parks: Udzungwa Mountains National Park [online]. Tanzania National Parks, Arusha, Tazania, [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. EAMCEE: Udzungwa Mountains National Park [online]. Eastern Arc Mountains Conservation Endowment Fund, Morogoro, Tazania, [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Tours in East Africa: Udzungwa Mountains National Park [online]. Association of Uganda tour operators, Kampala, [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]