Twilight sága: Rozbřesk – 1. část

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Twilight sága: Rozbřesk – 1. část
Původní název The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 117 min
Žánry romantický film
fantasy film
teenagerský film
vampire film
filmové drama
film natočený podle knihy
Scénář Melissa Rosenberg
Režie Bill Condon
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Kristen Stewartová
Robert Pattinson
Taylor Lautner
Ashley Greene
Jackson Rathbone
… více na Wikidatech
Produkce Stephenie Meyerová
Hudba Carter Burwell
Kamera Guillermo Navarro
Výroba a distribuce
Premiéra 30. října 2011
16. listopadu 2011 (Francie)
24. listopadu 2011 (Německo)
Produkční společnosti Maverick Films
Summit Entertainment
Distribuce Summit Entertainment
Tržby 712,2 mil. $[1]
Twilight sága: Rozbřesk – 1. část na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Twilight Saga: Rozbřesk - část 1, je americký romantický fantasy film z roku 2011 od režiséra Billa Condona, inspirovaný románem Rozbřesk od Stephenie Meyerové z roku 2008. Tento film, který představuje první z dvoudílné adaptace románu, je čtvrtou a předposlední částí filmové série The Twilight Saga a v roce 2012 následovala druhá část filmu Breaking Dawn . Všichni tři hlavní členové obsazení, Kristen Stewart, Robert Pattinson a Taylor Lautner, hráli ve všech dílech své role.

Wyck Godfrey a Karen Rosenfeltová sloužili jako producenti filmu spolu s autorem seriálu Stephenie Meyerovou; scénář napsala Melissa Rosenbergová, což je scenáristka i prvních tří dílů. [2] Do kin byl film vypuštěn 18. listopadu 2011 [3] a na DVD byl vydán 11. února 2012 ve Spojených státech. [4] Ačkoli byl film negativně zhodnocen kritiky, film byl komerčně úspěšný a celosvětově získal přes 712 milionů dolarů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Bella Swan se připravuje na svou svatbu. Během recepce se vrací Jacob Black, který rychle opustil město poté, co obdržel pozvání na svatbu Bella a Edwarda Cullena . Zatímco tančí s Jacobem v lese, daleko od všech ostatních, Bella přiznává, že ona a Edward plánují naplnit své manželství na své líbánky, zatímco ona je stále lidská. Jacob zuří, protože věděl, že takový akt ji může zabít. Sam a další členové smečky od Jacoba ho zadrží před tím, než se stihne proměnit.

Po svatbě pár tráví líbánky na ostrově Esme a poprvé se milují. Následující ráno si Edward uvědomí, že Bella má četné pohmožděniny a je naštvaný, že jí ublížil, i když Bella trvá na tom, že si zážitek užila. Edward slibuje, že se nebude milovat, dokud se nestane upírem. Dva týdny po svatbě zvrací Bella po probuzení a všimne si, že její menstruace je opožděna. Alice a Carlisle zavolají Belle a ptají se, jestli je v pořádku. Tvrdí, že si není zcela jistá a uvědomuje si, že je těhotná. Edward je ustaraný a předpovídá, že Bella nepřežije těhotenství. Říká jí, že Carlisle by měl jí měl udělat potrat. Odmítá, protože si chce nechat své dítě, a přesvědčí Edwardovu sestru Rosalie, aby byla její tělesná stráž. Letí domů do Forks ve Washingtonu. Ačkoli Bella byla těhotná pouze dva týdny, dítě rychle roste.

Jacob vtrhne do Cullenova domu. Bella, nyní s velkým břichem, je bledá a podvyživená. Jacob, rozrušený Belliným selhávajícím zdravím, říká, že Carlisle by měl těhotenství ukončit co nejdříve, aby Bella mohla přežít. Bella ignoruje Carlislovu lékařskou radu a Alicinu vize a pokračuje v těhotenství. Jak její těhotenství postupuje, kvalita jejího zdraví rychle klesá, ale jakmile začne pít lidskou krev, aby uspokojila upíří žízeň dítěte, rychle se zlepšuje. Těhotenství postupuje alarmujícím tempem a jako poloviční upír je plod mnohem rychlejší než lidský, a proto je s ním Edward schopen se propojit čtením jeho myšlenek.

Bella sdílí její návrhy na dětská jména s Edwardem a Jacobem, když se její páteř náhle zlomí a ona se zhroutí. Uvědomují si, že Bella se nedokáže vyrovnat s těhotenstvím a dítě se dusí, takže na ní začínají provádět císařský řez . Rosalie zahajuje zákrok, protože Carlisle šel pryč, aby se nakrmil, ale kvůli jejímu hladu jí krev na čepeli velmi svádí. Jacob ji zastaví a Edward zvedne čepel a dokončí postup. Bella v agónii jde do bezvědomí. Po zákroku se Bella probudí, uvidí svou novorozenou dceru a vybere si Renesmee jako jméno dítěte, než pokračuje v porodu. Jacob a Edward dělají vše pro to, aby ji oživili, vše je však bez úspěchu. Aby zachránil její život, Edward vstříkne Belle do srdce svůj jed, aby ji proměnil v upíra. Zdá se, že jejich pokusy selhaly. Jacob pak běží ven z domu, cítí lítost. Objeví se Seth a Leah, obávajíce se, že Bella nepřežije a řeknou to smečce. Jacob se rozrušeně vrací dovnitř a pokouší se zabít Renesmee, ale když se vzájemně podívají sobě do očí , vidí všechny její budoucí verze a rozhodne se ji nezabít, místo toho se do ní vtiskne.

Když se vlkodlaci dozvěděli o Bellině porodu, zaútočí na Cullenův dům ve snaze zabít dítě, protože se obávají, že by to bylo příliš velké nebezpečí. Edward, Alice a Jasper hájí svůj domov s pomocí Leah a Setha a později jim pomáhají i Carlisle, Esme a Emmett. Jacob pak běží ven, aby zastavil boj a transformoval se do jeho vlčí podoby. Jacob a Sam spolu krátce komunikují telepaticky. Edward čte Jacobovu mysl a oznamuje, že Jacob se vtiskl do Renesmee, a protože absolutní zákon vlků je, že nesmí ublížit tomu, do koho se jiný vlk vtiskl, odcházejí pryč.

Bella je umytá a oblečená. Edwardův jed začíná působit v jejím těle; jeho kousnutí jí uzdravuje zlomená záda a opravavuje hrudník, její postava se vrátí k normálu. Když se jí oči otevřou, jsou krvavě červené.

Ve scéně po titulkách obdrží Aro a jeho bratři Marcus a Caius dopis od Carlisle, v němž oznamují, že Cullenovi mají nového člena rodiny. Aro informuje své bratry, že jeho spory s Cullenovými ještě neskončily, protože mají něco, co chce.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]


 • Kristen Stewart jako Bella Swanová, Edwardova manželka a Jacobova nejlepší kamarádka. Provdá se za Edwarda a uvědomí si, že je s ním těhotná a narodí se jí dítě, které je napůl upír.
 • Robert Pattinson jako Edward Cullen, manžel Belly a Jacobův rival. Je přesvědčený, že těhotenství Bellu zabije a nutí jí k potratu.
 • Taylor Lautner jako Jacob Black, nejlepší přítel Belly a Edwardův rival. Bella mu svým rozhodnutím vzít si Edwarda zlomila srdce. Vtiskne se ale do dcery Edwarda a Belly- Renesmee. Zároveň je pravnukem Šéfa a alfa samcem vlčí smečky.
 • Peter Facinelli jako Carlisle Cullen, manžel Esme a patriarcha rodiny Cullenových. Je doktor a pomáhá Belle během jejího nepřirozeně zrychleného těhotenství a poskytuje pro ni lidskou krev, kterou Bella pije, aby si uchovala sílu.
 • Elizabeth Reaser jako Esme Cullenová, manželka Carlisle a matriarcha rodiny Cullenových.
 • Ashley Greene jako Alice Cullenová, člen rodiny Cullenových. Dokáže vidět subjektivní vize budoucnosti a všech blízkých Belly. Je manželkou Jaspera.
 • Kellan Lutz jako Emmett Cullen, nejsilnější člen rodiny Cullenových. Je manžel Rosalie.
 • Nikki Reed jako Rosalie Haleová, člen rodiny Cullenových. Pomáhá Belle během těhotenství.
 • Jackson Rathbone jako Jasper Hale, člen rodiny Cullenových, který dokáže cítit, kontrolovat a manipulovat emocemi. Je manžel Alice.
 • Billy Burke jako Charlie Swan, šéf policie v městečku Forks a otec Belly.
 • Sarah Clarke jako Renée Dwyerová, matka Belly, která si vzala Phila Dwyera.
 • Julia Jones jako Leah Clearwaterová, Sethova starší sestra a jediná vlokodlačice na světě.
 • Booboo Stewart jako Seth Clearwater, mladší bratr Leah a Edwardův i Jacobův přítel.
 • MyAnna Buring jako Tanya, vůdce klanu Denali.
 • Maggie Grace jako Irina, členka klanu Denali, jejíž milenec Laurent, byl zabit vlkodlaky.
 • Casey LaBow jako Kate, členka klanu Denali, která má schopnost elektrický proud svým tělem.
 • Michael Sheen jako Aro, Caius and Marcus's brother who has the ability to read every thought a person has ever had once he has made physical contact. One of the three main founders of the Volturi.
 • Jamie Campbell Bower jako Caius, bratr Ara a Marcuse. Jeden ze tří zakladatelů Volturiových.
 • Christopher Heyerdahl jako Marcus, bratr Ara a Caiuse, který má moc cítit sílu a povahu vztahů. Jeden ze tří zakladatelů Volturiových.
 • Chaske Spencer jako Sam Uley, Alfa smečky vlkodlaků.
 • Mackenzie Foy jako Renesmee Cullenová, dcera Belly a Edwarda. Je napůl smrtelník, napůl upír a Jacob se do ní vtiskne.
 • Christian Camargo jako Eleazar, členka klanu Denali, která má schopnost identifikovat jednotlivé schopnosti ostatních upírů.
 • Mía Maestro jako Carmen, členka klanu Denali a družka Eleazar.
 • Olga Fonda jako Valentina, sekretářka Volturiových, která oznámí svatbu Edwarda a Belly. Její scény, které zahrnují i scénu, kde má sex s Arem, aby získala informace, byly vystřiženy z filmu, ale byly znovu přidány do prodloužené verze.
 • Stephenie Meyerová si střihne krátkou roli jako účastník svatby Edwarda a Belly.


Produkce[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o filmu Breaking Dawn začaly poté, co Summit Entertainment schválila druhou a třetí adaptaci franšízy a naplánovala, aby byly oba filmy vydány po šesti měsících. [5] Wyck Godfrey, producent předchozích dílů, uvedl v polovině roku 2009, že mají v úmyslu natočit filmovou verzi Breaking Dawn, [6] ale Stephenie Meyer, autorka seriálu, vysvětlila na svých webových stránkách Breaking Dawn ,že pokud by měla být vytvořena adaptace, musela by být rozdělena do dvou filmů, protože „Kniha je prostě fakt dlouhá!“, s tím, že by knihu zkrátila, pokud by to bylo možné. [7] Také byla toho názoru, že je nemožné natočit film kvůli Renesmee. Údajně ji žádná herečka ji nemůže ztvárnit, protože je to dítě, které má úplné vědomí o sobě samém: „Jediná věc, kterou jsem nikdy neviděla, je lidská bytost vytvořená přes CGI, která skutečně vypadá reálně ". Přiznala však, že film je možný díky rychle se rozvíjejícím technologiím. Navíc, kvůli zralé a explicitní povaze knihy Breaking Dawn, se fanoušci a kritici ptali, zda by studio mohlo udržet hodnocení PG-13, a poznamenala, že film by neměl být hodnocen jako R pro stále rostoucí základnu fanoušků. [8] V březnu 2010 Variety uvedla, že společnost Summit Entertainment uvažuje o rozdělení 754-stránkové knihy na dva filmy ve stejném směru jako Warner Bros. u Harryho Pottera a Relikvie smrti . [9] Vzhledem k tomu, že smlouva byla uzavřena pouze na čtyři filmy, smlouvy Stewartové, Pattinsona a Lautnera byly zpochybněny, takže možnost rozdělení byla nepravděpodobná. Producent Wyck Godfrey uvedl, že všichni tři hlavní herci podepsali smlouvy do jednoho filmu Breaking Dawn . [2]

Byl jsem velmi nervózní. Bylo tam tak 15 lidí. Od roku 1988 nebo 1987 jsem vlastně nebyl na žádném konkurzu nebo na takovém pracovním pohovoru. Asi jsem na to nebyl dostatečně připravený […]. Chtěli po mě, abych mluvil o jejich projektu, který musel velmi kopírovat obsah knihy […] Mluvil jsem o té knize a v podstatě jsem jen říkal 'OK, je to super, pojďme do toho.' Myslím, že jsou zvyklí na něco jiného. Pro ty, kteří byste chtěli jít na konkurz do filmu, jsou většinou zvyklí na 40minutovou prezentaci s vizuálními pomůckami a řečmi o tom, jak fantastické to bude. Jen jsem nevěděl, jak to takto udělat.

V březnu 2010 bylo oznámeno, že Summit hledal režiséry, kteří byly nominováni Akademií, aby kormidlovali projekt. Mezi oslovenými byly např. Sofia Coppola, Gus Van Sant nebo Bill Condon. [10] 28. dubna 2010 Summit oznámil, že Bill Condon, který režíroval Dreamgirls, bude režírovat Rozbřesk ; Film by produkoval Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt a autorka Stephenie Meyer . „Jsem velmi nadšený, že mám šanci oživit vrchol této ságy na obrazovce. Jak fanoušci série vědí, jedná se o jedinečnou knihu - a doufáme, že vytvoříme stejně jedinečný filmový zážitek, “řekl Bill Condon. [11] Condon mluvil o tom, že ho firma Summit oslovila a řekl: „Jsou to velmi milí lidé v tom Summitu… poslali mi knihu. Líbila se mi. Rychle jsem se zamiloval do téma. “ [12] Dalším důvodem, který Condon citoval, byla touha spolupracovat se Stewartovou. [13] Gus Van Sant později vysvětlil, že Robert Pattinson ho zmínil jako ideálního režiséra pro Rozbřesk, což ho přimělo k tomu, aby se zajímal o tuto práci, a popsal konkurz jako „velmi zdrcující“. Poté, co byl Condon najat, Sant řekl, že důvodem toho, proč on nebyl najat, byl ten, že jeho styl a způsob pohovoru je odlišný od toho, na co byli výkonní producenti zvyklí. [14]

V červnu Summit oficiálně potvrdil, že dvoudílná adaptace čtvrté knihy se začne natáčet v listopadu. [15] [16] První část byla vydána 18. listopadu 2011 a datum vydání druhé části bylo stanoveno na 16. listopadu 2012. [17]

Twilight Saga také pomohla motivovat Rosenberga k založení produkční společnosti zaměřené na ženy, Tall Girls Productions : „Princip, pokud tedy existuje, by bylo vytvoření některých silných rolí pro ženy… ženská verze Batmana, ženská verze Tonyho Soprana . " Vysvětlila, že i přes mnoho hodin těžké práce, která ji čeká, to chce dělat. [18]

Po potvrzení jednoho filmu Summit sledoval plán 5. filmu. [3] V květnu 2010 byli Billy Burke a Peter Facinelli jedinými herci, kteří byli potvrzeni pro obě části Rozbřesku, zatímco další členové hereckého obsazení jako Ashley Greene a Kellan Lutz stále jednali o obsazení v druhé části. Pokud by herci, kteří zdrželi Summit v oficiálním oznámení, nedosáhli dohody s nimi, studio by jim nevadilo přepracovat jejich role, jak se to stalo v The Twilight Saga: Zatmění s postavou Bryce Dallas Howard, Victorie. V červnu 2010 však Summit oficiálně potvrdil, že se zahájí natáčení dvoudílné adaptace čtvrté knihy a bylo jasné, že všichni hlavní aktéři, včetně tří hlavních rolí, Cullenova rodina a Charlie Swan, se vrátí do obou částí. Herečky Christie Burke, Rachel St. Gelais, Sierra Pitkin a Eliza Faria hrají Renesmee v jejích různých věkových rozpětí ve filmu. [19]

Předprodukce[editovat | editovat zdroj]

Od vydání prvního filmu fanoušci a kritici spekulovali, zda bude Rozbřesk upraven do filmu s ohledem na dospělou povahu knihy. V březnu 2010 Rosenberg hovořil o přizpůsobení knihy a řekl: „Je to velká kniha, bude to velká výzva, a zaručuji vám, že ne všichni fanoušci budou šťastní, a zaručuji vám, že někteří z nich budou. Musíte se vzdát ideálu, aby byli všichni šťastní, prostě se to nestane, ale doufáte, že většině uděláte radost. Opět platí, že v této poslední knize jde o to, že se Bella vydá na její vlastní cestu. Je to velká cesta, je to obrovská změna pro ni, a doufáte, že si to uvědomíte. “ [20] Jednou ze scén, která vzbudila spekulace, že by film byl hodnocen R, je nechvalně známá grafická scéna porodu. V srpnu se Rosenberg vyjádřeil k tyěmto spekulacím a řekl: „Na fanouškovské stránce i na Facebooku, jsou všechny komentáře typu„ Musí to být s hodnocením R! Musíte ukázat porod! Krev a vnitřnosti a sex! “ Pro mě je vlastně zajímavější nevidět to. Víte, porod můžete dělat i bez porodu ... to neznamená, že je to méně evokující zážitek. “ [21] Producent Wyck Godfrey se zabýval těmito spekulacemi a řekl: „Bylo by zločinem proti našemu publiku, kdybychom byli hodnoceni R“, protože hlavní fanoušci seriálu jsou mladší 18 let, ale trval na tom, že film je založen na vyzrálé knize, takže je zapotřebí více pokroku a sofistikovanosti. [22] Aby byla ohrožena nezbytná sofistikovanost při přizpůsobování takové vyspělé knihy a potřeba udržovat hodnocení PG-13, Rosenberg prohlásil, že scéna bude zobrazena z pohledu Belly. [23] Godfrey to popsal slovy: „Dívá se přes opar, prožívá bolest a všechno, co se kolem ní děje. Vidíme pouze to, co vidí ona. “

V červnu Rosenbergová v rozhovoru prohlásila, že o tom, kde se film rozdělí, nebylo rozhodnuto, protože byl stále ve fázi přípravy scénářů. [18] „Myslím, že to přijde na to, kdy je Bella člověk a kdy je upír,“ řekla a naznačil potenciální bod rozdělení. Myslela si, že by Condon s tvrzením pravděpodobně nesouhlasil a vysvětlil, že rozhodnutí je nakonec na něm. Později v lednu 2011 Godfrey potvrdil, že část 1 pokryje svatbu, líbánky, těhotenství a narození a končí těsně před jejím přeměnou na upíra, protože tvůrci chtěli „vzít publikum skrze emocionální část cesty Belly, když se stala upírem". Část 2 bude následovat její transformaci, „první vzrušující okamžiky“ jejího upírského života [24] a závěrečnou konfrontaci s Volturiovými . Godfrey také potvrdil, že část 1 bude kopírovat příběh knihy, protože se děj i odtrhne od Belly a změní se na Jacobovu perspektivu. „Existuje pocit, že když se Bella a Cullenové (Edwardův provizorní upírský klan) vypořádávají s jejím těhotenstvím, svět se stále točí s Jacobem,“ vysvětluje. [22] V březnu 2011 však Meyerová v rozhovoru s USA Today uvedla, že část 1 skončí, když Bella otevře oči jako upír.

V srpnu Rosenberg uvedl, že scénáře pro část 1 a 2 byly dokončeny na 75 až 85 procent. Největší výzvou při psaní scénářů byla konečná sekvence části 2 : „Konečná bitevní sekvence je velká výzva, protože trvá 25 stránek“, řekla. „Je to téměř celý příběh o třech aktech sám o sobě. Musíte sledovat [zachovat vše v jednom nastavení] stovky znaků. Je to obrovská výzva choreografovat na stránce a Bill [Condon] na jevišti. " Napsala různé návrhy scény, ale v té době je s Condonem neprojela ani o nich nediskutovala. Řekla: „To je další velká překážka, nad kterou je třeba se posadit s koordinátorem a vytvořit balet. Je to hodně práce. Jsem vyčerpaný, ale máme v úmyslu z nich udělat ty nejlepší scénáře. “ Godfrey nazval část 2 "akčním filmem, kvůli situacím, kdy jde o život", a řekl, že v části 1 "se vyskytují bolesti novomanželského napětí, které jsou relativní i ve fantasy filmu." Manželství není úplně takové, jaké si mysleli, že bude. “ Condon myslel na část 1 “jako skutečný doplněk k filmu Catherine Hardwickeové ”. Condon vysvětluje: „Jako by se tady všechno vyřešilo. Myslím, že zjistíte, že na tomto filmu jsou stylistické a jiné poklony. “

Godfrey zvažoval vytvoření druhého filmu ve 3D, aby se rozlišil čas před a po tom, co se Bella stane upírem. [16] Nápad původně navrhovaný pro Zatmění, ale řekl, že rozhodnutí je na Condonovi. Řekl však, že pokud má být druhý film vypuštěn ve 3D, rád by ho natáčel se správným vybavením v „reálném“ 3D, jako tomu bylo v případě Avataru (2009), a ne převáděno na 3D v postprodukci, jak tomu bylo u Souboje Titánů (2010). [25]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Aby byl rozpočet obou částí Rozbřesk přiměřený, i když je podstatně větší než předchozí díly v sérii, hodně filmu se natáčelo v Baton Rouge, Louisianě a keltských studiích v Baton Rouge. Střelba v Louisianě poskytla větší daňové úlevy, které malé studio jako Summit Entertainment považovalo za příznivé. [3] Summit oznámil v tiskové zprávě 9. července 2010, že natáčení se bude konat v Baton Rouge, v Uclueletu a ve Vancouveru, přičemž svatba bude natočena v Squamishu . [26] (Také natáčeno v blízkosti Pemberton, Britská Kolumbie . [27] ) Obě části budou natočeny najednou jako jeden projekt. [16] Film se bude snažit udržet si své PG-13 hodnocení a nebude uvádět žádnou z příšerných scén z románu. [28] [29] Kristen Stewart potvrdila, že scéna narození nebyla tak groteskní, jak je popsáno v knize a že „nezvracela krev“, přestože režisér Bill Condon řekl, že natočili všechno „mocné a silné, jak jen mohli“. Ačkoli tam bylo mnoho zpráv o hercích viděných ve Whistleru,v Britské Kolumbii, žádné skutečné filmování se ve Whistleru nekonalo, ale točilo se na severu a jihu města v nedalekém Pembertonu (na severu) a Squamish (na jihu). Hvězdy byly umístěny ve Whistleru ve 4 a 5hvězdičkových hotelech, štáb ve Squamishi & Pembertonu. [30]

Natáčení bylo oficiálně zahájeno 1. listopadu 2010 v Brazílii, a to v lokalitách v Rio de Janeiro a Paraty v Rio de Janeiru. [31] První scény byly natáčeny za jednu noc v okrese Lapa v Rio de Janeiro. Dlouhá blokace města byl pronajata k natáčení a Summit Entertainment platil obyvatelům 50 až 500 reais (30 až 300 amerických dolarů), aby nedovolili paparazzi nebo fanouškům přihlédnout natáčení ze svých oken. Kromě toho byli majitelům barů a restaurací vypláceny 10 000 a 20 000 reaisů (6 000 až 12 000 USD), aby zůstali večer zavřeni, aby se odstranil hluk a poskytla jasná ulice. [32]

Natáčení se poté přesunulo do Paraty v Rio de Janeiru, kde se natáčely líbánky. Podle turistického úřadu v Paratě se natáčení uskutečnilo v oblasti Taquari, poblíž neidentifikovaného vodopádu a v zátoce Mamangua, kde se nachází sídlo. [33] Pršelo každý den natáčení. [12] Na konci listopadu se natáčení přesunulo do Baton Rouge v Louisianě, kde byla většina vnitřních scén natočena na zvukové scéně a v domě. Stewartová musela nosit hodně make-upu, aby vypadala štíhle a strašidelně, aby Bellu ukázala ve fázi těhotenství, kdy dítě začne lámat její kosti. [34] Natáčecí scéna trvala dvě noci, potom co měli herci dlouhý rozhovor s Meyerovou, porodní asistentkou a lékařem o mechanice scény, [35] zejména aby se rozhodlo o oblasti, kde by měl Edward položit ústa, aby kousl do Belliny placenty, pokud by se tato situace mohla někdy vyskytnout v reálném životě. Na natáčení několika scén novorozence Rensemee bylo použito animatronické dítě. [36] Herci a štáb strávili dva měsíce natáčením v zelené místnosti na falešném sněhu. Údajně bylo několik scén natočeno také v Arsenal Parku pomocí zelených obrazovek. [37]

Na konci února a začátkem března došlo v Kanadě k natáčení většiny vnějších záběrů spolu s Bellinými upírskými scénami. [12] Prvním místem natáčení filmu v Kanadě byl Vancouver . Herci a štáb však byli evakuováni ze setu kvůli předpovědím tsunami v důsledku zemětřesení o velikosti 9,0 magnitudy, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011. [38] Mluvčí filmu Toni Atterbury uvedla, že „posádka byla přesunuta na vyšší terén“ jako bezpečnostní opatření a „natáčení bylo odloženo o několik hodin, ale práce pro ten den byla dokončena“. [39] Filmování se poté přesídlilo do Squamishu v Britské Kolumbii, ale několik scén bylo natočeno v divadle Orpheum ve Vancouveru a Vancouverská policie strážila všechny vstupy do divadla. [40]

Svatební scéna v části 1 byla poslední scénou, kterou herci a štáb natočili. [35] Natáčelo se také pod přísným dozorem ochranky. Nad stanovištěm se nacházel vrtulník, obklopili ho policejní důstojníci, kteří nebyli ve službě a plachty a deštníky byly použity k ochraně natáčení před pořizováním leteckých snímků. [41] Stewartová hovořil o svatbě na Comic-Conu a popsala ji jako „šílenou“. Dále říkala, že to bylo „ve stylu tajné svatby“. Štáb byl neuvěřitelně znevýhodněn. Žádný mobilní telefon atd. Chtěli udržet šaty v tajnosti. “ [12] Co se týče svatebních šatů, byla Stewartová zavřená v místnosti s pláštěm Volturiových, který zakryl celé šaty.

Stewartová dále mluvila o natáčení scény, a řekla: „Chtěla jsem běžet uličkou. Doslova jsem se odtáhla od Billyho Burka. Teď je to sranda sledovat svatební scény. Bylo to tak nestálé a emotivní - byla jsem fakt pako. “ [35] Condon o tom hovořil slovy: „Poslední scéna, kterou jsme natočili, byla taneční scéna mezi Jacobem a Bellou na svatbě. Poslední záběr je, jak odchází Jacob. Říkal jsem "Střih!" a Kristen křičela: „Jacobe!“ a vytáhla si šaty nahoru a rozběhla se za ním do lesa a řekla: „Vrať se! Neodcházej! “

Natáčení bylo ukončeno - pro většinu herců - 15. dubna 2011. Nicméně, 22. dubna, se točily další scény, které se budou přidávat do scén na líbánkách, a scény byly natočeny na Saint Thomas,na amerických Panenských ostrovech v Karibiku, [42] který byl oficiálně poslední den natáčení. Štáb, Stewartová a Pattinson celý den natáčeli v moři, pak šli na pláž na koktejly a sledovali východ slunce. Na téma posledního dne a jejího posledního okamžiku jako Bella, Stewartová prohlásila: „Po této scéně, mé skutečné poslední scéně, jsem se cítila, jako bych mohl vystřelit do noční oblohy a každý pól mého těla by vyzařoval světlo. Cítila jsem se lehčí, než jsem kdy v životě cítila. “ [43] Pattinson považoval den za „úžasný“ a komentoval: „Pak jsem se ptal sám sebe, proč jsme to za ty čtyři roky neudělali. Každý těžký okamžik v ten moment zmizel. “

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 na anglické Wikipedii.

 1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07]
 2. a b latimesblogs.latimes.com. Dostupné online. 
 3. a b c Dostupné online. 
 4. Dostupné online. 
 5. www.thenewsgals.com. Dostupné online. 
 6. articles.latimes.com. Dostupné online. 
 7. Dostupné online. 
 8. movies.yahoo.com. Dostupné online. 
 9. Dostupné online. 
 10. Dostupné online. 
 11. www.mania.com. Dostupné online. 
 12. a b c d Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-28. 
 13. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-29. 
 14. Dostupné online. 
 15. www.comingsoon.net. Dostupné online. 
 16. a b c Dostupné online. 
 17. www.comingsoon.net. Dostupné online. 
 18. a b Dostupné online. 
 19. www.movieweb.com. Dostupné online. 
 20. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-26. 
 21. latimesblogs.latimes.com. Dostupné online. 
 22. a b www.usatoday.com. Dostupné online. 
 23. Dostupné online. 
 24. www.usatoday.com. Dostupné online. 
 25. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 26. Dostupné online. 
 27. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-29. 
 28. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-21. 
 29. Dostupné online. 
 30. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-01. 
 31. Dostupné online. 
 32. Dostupné online. 
 33. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-13. 
 34. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-20. 
 35. a b c Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-07. 
 36. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-30. 
 37. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-25. 
 38. Dostupné online. 
 39. latimesblogs.latimes.com. Dostupné online. 
 40. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-19. 
 41. Dostupné online. 
 42. Dostupné online. 
 43. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-12.