Edward Cullen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Pattinson Hôtel de Crillon 2009.jpg

Edward Cullen, rozený Edward Anthony Masen, je fiktivní postava ze ságy Stmívání Stephenie Meyerové.

Ve filmech Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk ho ztvárnil Robert Pattinson.

Edward Cullen se narodil 20. 6. 1901 v Chicagu a když v roce 1918 umíral na španělskou chřipku, doktor Carlisle Cullen ho proměnil na upíra a přijal ho jako prvního do své rodiny. Rodina doktora Cullena není jako rodiny ostatních upírů. Cullenovi pijí pouze krev zvířat a sami se nazývají vegetariány. On sám sebe vidí jako monstrum. Edward má schopnost číst myšlenky jak lidí tak i upírů a vlkodlaků. Jako upír je také velmi přitažlivý. Má vlasy barvy bronzu a díky svému „vegetariánství“ zlaté oči. Jeho pleť je jako mramor čili je velmi bledá.

Děj knih[editovat | editovat zdroj]

Po nějakém čase spatří na střední škole ve Forks Isabellu Marii Swanovou. I když Edward dokáže jako jediný upír číst myšlenky, u Belly nevyčte nic. Zamiluje se do ní, i když tolik touží po její krvi. Edwardovi se nejdřív nechce být s Bellou, protože ho láká její krev, ale pak se to změní.Zamilují se a chtějí spolu strávit co nejvíce času. Ale jejich plány jim překazí James (stopař), který chce Bellu zabít, Edward a ostatní Cullenovi ho ale zničí. Bella se rozhodne že chce být jedna z nich ale Edward si to nepřeje, nechce jí zničit život, ale Bella si stojí za svým.

V díle Nový měsíc Edward řekne Belle, že ji nemiluje, protože jí nechce ublížit tím, že s ní bude. Doopravdy ji ovšem miluje. Později si myslí, že se Bella zabila (to se nestalo zachránil ji Jacob který, se do ní zamiluje),a proto odjede do Itálie k Volturiovým (něco jako upíří královská rodina) a chce, aby ho zabili. Ti mu však nevyhověli, takže se rozhodl, že způsobí ve městě Volturiových zmatek, za což by ho museli Volturiovi potrestat. Bella ho však dokáže včas zastavit a Edward si to rozmyslí.

V Zatmění chce upírka Viktorie, družka stopaře Jamese, zabít Bellu s armádou novorozených upírů. Řídí se pořekadlem „Oko za oko, druh za druha“ (Edward jí zabil Jamese). Cullenovi ji dokáží s pomocí vlkodlaků z La Push zastavit.

V posledním díle, v Rozbřesku, si Bella vezme Edwarda a odjedou spolu na svatební cestu na ostrov Esme,kde při svatební noci zplodí dítě. Těhotenství je však několikanásobně rychlejší než normálně a plod Bellu pomalu zabíjí. Při porodu málem zemře – Edward jí zachrání tím, že ji změní v upíra (Bella má dar tzv. štít dokáže ubránit kohokoli např. rodinu, přátele atd.) . Belle se narodí holčička, kterou pojmenují Renesme. Renesme je napůl upír a napůl člověk ( má také dar ukazovat minulost nebo to co viděla ). Do Renesme se vtiskne (něco jako vlkodlačí láska na první pohled, ale silnější) Bellin přítel Jacob. Jistá upírka uvidí Renesmé a považuje ji za nesmrtelné dítě, tj.batole upíra, které se nedá zvládnout a klidně vyplení celou vesnici. Volturiovi se to dozvědí a považují to za skvělou záminku pro zničení Cullenových, protože si myslí, že se Cullenovi snaží chopit se moci místo nich. Edward a zbytek rodiny ale pozve spoustu svědků, kteří odpřisáhnou, že Renesmee není upír, takže Volturiovi odtáhnou s nepořízenou.