Edward Cullen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Pattinson Hôtel de Crillon 2009.jpg

Edward Cullen, rozený Edward Anthony Masen, je fiktivní postava ze ságy Stmívání Stephenie Meyerové.

Ve filmech Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk ho ztvárnil Robert Pattinson.

Edward Cullen se narodil 20. 6. 1900 v Chicagu a když v roce 1918 umíral na španělskou chřipku, doktor Carlisle Cullen ho proměnil na upíra a přijal ho jako prvního do své rodiny. Rodina doktora Cullena není jako rodiny ostatních upírů. Cullenovi pijí pouze krev zvířat a sami se nazývají vegetariány. On sám sebe vidí jako monstrum. Edward má schopnost číst myšlenky jak lidí tak i upírů. Jako upír je také velmi přitažlivý. Má vlasy barvy bronzu a díky svému „vegetariánství“ zlaté oči. Jeho pleť je jako mramor čili je velmi bledá.

Děj knih[editovat | editovat zdroj]

Po nějakém čase spatří na střední škole ve Forks Isabellu Marii Swanovou. I když Edward dokáže jako jediný upír číst myšlenky, u Belly nevyčte nic. Zamiluje se do ní, i když tolik touží po její krvi. Edwardovi se nejdřív nechce být s Bellou, protože ho láká její krev, ale pak se to změní.Zamilují se a chtějí spolu strávit co nejvíce času. Ale jejich plány jim překazí James (stopař), který chce Bellu zabít, Edward a ostatní Cullenovi ho ale zničí. Bella se rozhodne že chce být jedna z nich ale Edward si to nepřeje, nechce jí zničit život, ale Bella si stojí za svým.

V díle Nový měsíc Edward řekne Belle, že ji nemiluje, protože jí nechce ublížit tím, že s ní bude. Doopravdy ji ovšem miluje. Později si myslí, že se Bella zabila (to se nestalo zachránil ji Jacob který, se do ní zamiluje),a proto odjede do Itálie k Volturiovým (něco jako upíří královská rodina) a chce, aby ho zabili. Ti mu však nevyhověli, takže se rozhodl, že způsobí ve městě Volturiových zmatek, za což by ho museli Volturiovi potrestat. Bella ho však dokáže včas zastavit a Edward si to rozmyslí.

V Zatmění chce upírka Viktorie, družka stopaře Jamese, zabít Bellu s armádou novorozených upírů. Řídí se pořekadlem „Oko za oko, druh za druha“ (Edward jí zabil Jamese). Cullenovi ji dokáží s pomocí vlkodlaků z La Push zastavit.

V posledním díle, v Rozbřesku, si Bella vezme Edwarda a odjedou spolu na svatební cestu na ostrov Esme,kde při svatební noci zplodí dítě. Těhotenství je však několikanásobně rychlejší než normálně a plod Bellu pomalu zabíjí. Při porodu málem zemře – Edward jí zachrání tím, že ji změní v upíra (Bella má dar tzv. štít dokáže ubránit kohokoli např. rodinu, přátele atd.) . Belle se narodí holčička, kterou pojmenují Renesme. Renesme je napůl upír a napůl člověk ( má také dar ukazovat minulost nebo to co viděla ). Do Renesme se vtiskne (něco jako vlkodlačí láska na první pohled, ale silnější) Bellin přítel Jacob. Jistá upírka uvidí Renesmé a považuje ji za nesmrtelné dítě, tj.batole upíra, které se nedá zvládnout a klidně vyplení celou vesnici. Volturiovi se to dozvědí a považují to za skvělou záminku pro zničení Cullenových, protože si myslí, že se Cullenovi snaží chopit se moci místo nich. Edward a zbytek rodiny ale pozve spoustu svědků, kteří odpřisáhnou, že Renesmee není upír, takže Volturiovi odtáhnou s nepořízenou.