Stmívání (filmová série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sága Stmívání (anglicky The Twilight Saga) je série filmů natočených podle knižní řady americké autorky Stephenie Meyer. V hlavních rolích se objevují Robert Pattinson jako Edward Cullen, Taylor Lautner jako Jacob Black a Kristen Stewartová jako Bella Swan.

Díly[editovat | editovat zdroj]

Stmívání[editovat | editovat zdroj]

První díl je Twilight sága: Stmívání. Bella byla vždy trochu jiná. Když se její máma znovu vdala, Bella se rozhodla sblížit se svým otcem a nastěhovala se k němu do malého deštivého městečka Forks, aniž by čekala, že se její život změní. Na první hodině v nové škole ji posadí k tajemnému a okouzlujícímu Edwardu Cullenovi, klukovi, který je jiný než všichni, které doteď potkala. Ve škole se o něm šíří zvláštní zvěsti, stejně tak o jeho sourozencích - Alice, Jasperovi, Emmettovi a Rosalii, se kterými vždy sedává osamocený u jednoho stolu ve školní jídelně. I navzdory varování kamarádů Bellu Edward neskutečně přitahuje, zdají se jí o něm sny. Postupně začne mít však podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk... Začne pátrat a hledat co by mohl Edward být. Postupem času zjistí že je upír.

Důležitá část filmu: Edward Bellu vezme se svou rodinou na baseball. Uprostřed hry přijdou tři upíři - James, Viktoria a Laurent. V tomto díle zabijí Cullenovi Jamesa.

Nový měsíc[editovat | editovat zdroj]

Druhý díl série je Twilight sága: Nový měsíc. Na neplánované oslavě Belliných 18. narozenin se Bella omylem řízne o papír a ostatní měli dost práce s tím, aby ji Jasper nekousnul. Edward se proto rozhodne, že musejí odejít, aby se to už nestalo. Bella nejméně půl roku skoro s nikým nemluví. Truchlí a každý den píše alespoň Alice emaily. Bohužel nikdy neodepíše. Když šla s kamarádkou Jessicou z kina, poznala motorkáře, kteří nevypadali zrovna mile. Najednou se jí zjevil Edward a varoval ji! Ona však jeho varování neuposlechla. Zjistila, že vždy, když jí hrozí nebezpečí, se objeví Edward (nebo spíš jeho duch) a varuje ji. Rozhodne se vyhledávat adrenalin. Velkou oporou jí je její přítel Jacob, o kterém se zanedlouho dozví, že je vlkodlak. Když skočí z vysoké skály, málem umře, ale naštěstí ji Jacob včas vytáhne. Alice se objeví v jejich domě, protože měla vidění že Bella skočí, ale ne že se vynoří. Edward se mezitím od Rosalie dozví, proč Alice jela do Forks, a chystá se jet do Itálie k Volturiovím, aby mu pomohli umřít, protože již nechtěl bez Belly žít. Volturiové ho však odmítnou, a tak se rozhodne veřejně se všem ukázat na slunci (jeho kůže se totiž začne třpytit jako diamant). Bella ho však včas zachrání, ale pod podmínkou Volturiových ji Edward musí proměnit, jinak ji zabijí. A tak se Cullenovi vrátí zpátky do Forks.

Důležitá část filmu: Bella jde na louku, kde byli kdysi s Edwardem a tam potká Laurenta, který se ji pokusí zabít, ale nepodaří se mu to, jelikož ho zastaví vlci - vlkodlaci.

Zatmění[editovat | editovat zdroj]

Třetím dílem série je Twilight sága: Zatmění. Bellu a Edwarda čeká maturita a poté už Edward Bellu musí přeměnit. Záhadně se zde ale objeví Viktorie, která jde po Belle a vytváří armádu novorozenců (jelikož jsou upíři jako novorozenci nejsilnější). Alice měla vidění, ale neví, že za tím stojí Viktorie. Musejí bojovat. Jacob rozhodne, že vlci budou bojovat také a tak Jasper (má s novorozenými upíry zkušenosti) všechny na boj začal připravovat. Při boji Cullenovi a vlci všechny novorozence zničí, ale Viktorie Edwarda s Bellou, kteří se boje nezúčastnili, najde. Edward však za pomoci Belly zničí Viktorii a vrátí se zpět ke Cullenovým. Objeví se ale zde Volturiovi, kteří zjistili, že Bella je pořád člověk. Edward požádá Bellu o ruku a ona přijme.

Rozbřesk, část 1[editovat | editovat zdroj]

Rozbřesk je rozdělen do dvou částí z důvodu složitosti obsahu knižní předlohy. Premiéra 1. části byla 18. 11. 2011 - Česká premiéra: 17. 11. 2011.[1] Celkový rozpočet pro natočení filmu byl 263 milionů dolarů. Došlo také k oficiálnímu upřesnění stopáže - 2 hodiny a 15 minut.[2]

Čtvrtý díl ságy začíná svatbou upíra Edwarda a lidské dívky Belly. Poté se prostředí změní na ostrov Esme (ostrov vlastní Edwardova nevlastní matka Esme), kde tento pár zažije své líbánky. Ty však do příběhu vnesou první problém. Bella totiž otěhotní. Edward rozhodne, že se musejí okamžitě vrátit domů, kde chce dítě s pomocí ostatních usmrtit. Myslí si totiž, že pro Bellu představuje smrtelné nebezpečí. Ta si však samozřejmě chce své dítě ponechat. Problém je v nepřirozeně rychlém růstu plodu a Bellině neschopnosti sníst lidské jídlo. Tato komplikace se díky Jacobovi vyřeší, a to tak, že začne pít ve sklenici darovanou lidskou krev. Tím zachrání sebe i dítě před vyhladověním. Následuje obtížný porod, kdy se Edward musí svými zuby prokousat skrz její kůži. Poté ji ještě Edward vrazí do srdce injekci s jeho upířím jedem. Na světě se tak objeví jejich dcera se jménem Renesmee a Bella se promění v upíra.

Rozbřesk, část 2[editovat | editovat zdroj]

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část. Závěrečná část světoznámé upírské ságy nás naposledy zavede do světa, kde upíři a vlkodlaci bojují nejen o svou lásku, ale i o vlastní životy. Nově porodivší upírka Bella a její manžel Edward mohou být konečně navždy spolu a šťastní, ale příchod jejich pozoruhodné dcery Renesmee uvede do pohybu nebezpečný řetězec událostí, které pro ně mohou skončit katastrofou. Rodina Cullenových se ale rozhodne bojovat a kontaktuje přátele z celého světa, aby spojili své síly a postavili se vládnoucímu rodu Volturiových. Velkolepá bitva, kde vítězství může vše změnit, právě začíná. Napínavé a romantické pokračování filmu Rozbřesk vám připomene, proč se Twilight sága stala fenoménem a ukradla srdce dívkám a ženám po celém světě.

Ceny a ocenění[editovat | editovat zdroj]

(zleva) Taylor, Kristen, Robert na předávání cen MTV

Výsledky z MTV Movie Awards 2009[editovat | editovat zdroj]

Výsledky z Teen Choice Awards 2009[editovat | editovat zdroj]

Výsledky MTV Movie Awards 2010[editovat | editovat zdroj]

Mimo těchto cen, získaly zatím všechny filmy dohromady už 12 nominací na Zlatou malinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Na čtvrté Stmívání jeden film nestačí, bude rozděleno do dvou dílů, idnes.cz, 11. června 2010
  2. www.stmivani4.info. stmivani4.info [online]. [cit. 2011-08-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]