Turyňský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Turyňský rybník
Turyňský rybník v zimě
Turyňský rybník v zimě
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský kraj
Okres Kladno
Turyňský rybník
Blue pog.svg
Turyňský rybník
Zeměpisné souřadnice 50°8′14″ s. š., 14°1′23″ v. d.
Rozměry
Rozloha 51 ha[1]
Délka 1,9 km
Šířka 180 – 500 m
Objem 435 tis. m³[2]
Max. hloubka 3 m
Ostatní
Typ rybník / antropogenní jezero
Nadm. výška 377 m n. m.
Přítok vody Loděnice
Odtok vody Loděnice
Sídla Kamenné Žehrovice, Srby

Turyňský rybník nebo Záplavy je původně rybník, po poddolování a propadech částečně antropogenní jezero (vzniklé činností člověka) ve Středočeském kraji. Jde o největší vodní plochu kladenského okresu. Jeho rozloha činí 51 ha, největší hloubka dosahuje asi 3 m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Turyňský rybník je součástí povodí potoka Loděnice, zvaného též Kačák. V blízkosti rybníka leží obce Kamenné Žehrovice a Srby (Tuchlovice). Severozápadně od větší nádrže a oddělené silnicí na Tuchlovice se nachází menší vodní plocha zvaná Malé Záplavy, která přechází na mokřad, jenž je hnízdištěm vodních ptáků. Jihovýchodně od nádrže se nachází samota Mrákavy a bývalý kamenouhelný důl Wannieck.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádrž v dnešní podobě vznikla tak, že se země v okolí původního menšího Turyňského rybníka poddolovaná těžbou uhlí začala propadat a zaplavovat vodou, což také dalo vzniknout druhému jménu nádrže.[3] Na jeho jihovýchodním konci tak byl z mírného kopce vytvořen menší ostrov (cca 50 × 35 m).

Od roku 1985 jsou Záplavy přírodní rezervací s rozlohou 236 ha. V rybníku platí zákaz koupání, rybolov je povolen na rybářský průkaz. V příhodné větrné dny lze zde vidět příznivce vodního plachtění, v zimě, kdy vodní plocha zamrzá, se pak Turyňský rybník stává oblíbeným kluzištěm pro bruslaře z širokého okolí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní charakteristiky toku Loděnice a jeho povodí. [online]. Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, [cit. 2012-03-15]. Dostupné online.  
  2. Seznam významných vodních děl IV. kategorie v České republice [online]. Ministerstvo zemědělství ČR, [cit. 2012-03-15]. Dostupné online.  
  3. Turyňský rybník [online]. Kamenné Žehrovice, [cit. 2016-03-13]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]