Turistická značená trasa 4804

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turistická značená trasa 4804
Rozcestník u Jeskyně Na Pomezí
Rozcestník u Jeskyně Na Pomezí
Základní informace
Typ turistická stezka
Délka 19,5 km
Provozovatel Klub českých turistů
Značení zelená turistická značka zelená značka
Sezóna celoroční
Lokalizace
Poloha Hrubý Jeseník, Rychlebské hory, Zlatohorská vrchovina
ČeskoČesko Česko, Okres Jeseník
Start Miroslav
Cíl Křížový vrch (rozc)
Výškový rozdíl 489 m
Nejvyšší bod Medvědí kámen 907 m
Nejnižší bod Česká Ves 418 m
Vyhlídkové body viz turistické zajímavosti na trase
Zajímavosti viz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

zelená turistická značka Turistická značená trasa 4804 je 19,5 km dlouhá[1] zeleně značená trasa Klubu českých turistů v okrese Jeseník propojující trasy a turistické lokality v okolí Lipové-lázně a Lázní Jeseník. Její převažující směr je severní a posléze jihovýchodní.[2] Úvod a závěr trasy prochází CHKO Jeseníky.

Průběh trasy[editovat | editovat zdroj]

Úsek Miroslav - Lipová-lázně[editovat | editovat zdroj]

Turistická trasa má svůj počátek na severovýchodním výběžku Šeráku na rozcestí se žlutě značenou trasou 7804 vedoucí z něj do Jeseníku. Trasa klesá lesní pěšinou severním směrem na jeho okraj a poté cestou střídavě loukou a lesem nad lokalitu Miroslav. Ve východním svahu vrchu Toč opouští cestu a luční pěšinou sestupuje do Lipové-lázně. Zde vstupuje do souběhu s modře značenou trasou 2202 přicházející ze Šeráku, ve kterém vede k místnímu nádraží.

Úsek Lipová-lázně - Lázně Jeseník[editovat | editovat zdroj]

Od nádraží v Lipové-lázni vede v nedlouhém souběhu s červeně značenou trasou 0632 vedoucí do Bobrovníku a po jeho skončení trasa stoupá pěšinou loukami a posléze lesem do sedla Smrčníku na rozcestí s místní modře značenou trasou 9636 směřující k Chatě Na Smrčníku. Trasa 4804 odtud v podobě lesní pěšiny klesá k vápence v lokalitě Na Pomezí. Kolem ní k vlakové zastávce Lipová Lázně jeskyně vede v souběhu s modře značenou turistickou trasou 2206 Lipová-lázně - Ripperův kámen a žlutě značenou trasou 7805 ze Smrku do Lázní Jeseník. Od zastávky trasa 4804 klesá severozápadním směrem střídavě po silnici I/60 kolem Jeskyně Na Pomezí, poté se prudce stáčí k východu a stoupá lesem na Medvědí kámen. Přitom přechází železniční trať Lipová Lázně - Javorník ve Slezsku a původně asfaltová cesta se postupně mění až na lesní pěšinu. V závěru stoupání vede v souběhu opět s modře značenou trasou 2206. Souběh končí asi 300 metrů za vrcholem a trasa 4804 odtud zvolna klesá po lesní cestě jihovýchodním směrem kolem několika pramenů, kříží se s Nassauskou stezkou a u Priessnitzova pramene vstupuje do souběhu se žlutě značenou trasou 7806 sestupující ze Studničního vrchu. Společně klesají k Jitřnímu prameni. Zde končí souběh s trasou 7806 pokračující k Smrkovému a Vilémovu prameni a začíná s červeně značenou trasou 0601 ze Žulové na Rejvíz. Zároveň je zde výchozí modře značená trasa 2204 do Písečné. Trasy 0601 a 4804 společně klesají jižním směrem nejprve po lesní cestě a poté po asfaltové komunikaci do Lázní Jeseník, kde souběh končí. Končí zde rovněž žlutě značená trasa 7805 vedoucí sem z Pomezí alternativním směrem a prochází modře značená okružní trasa 2205.

Úsek Lázně Jeseník - Křížový vrch[editovat | editovat zdroj]

Společně s trasou 2205 vede trasa 4804 severovýchodním směrem po asfaltové komunikaci ke Slovanskému prameni. Zde se nachází její shodně značená odbočka k prameni Pražskému. Poté obě trasy vstupují na lesní cestu a souběh asi po 300 metrech končí. Trasa 4804 vede po lesní pěšině severovýchodním směrem oblastí dalších lázeňských pramenů a poté klesá jihovýchodním směrem do České Vsi. Po průchodu obcí stoupá luční pěšinou stále na jihovýchod na rozcestí opět se žlutě značenou trasou 7804 stoupající z Jeseníku na Rejvíz. Po krátkém úseku vedoucím po asfaltové komunikaci následuje stoupání lesní pěšinou kolem dalších pramenů do sedla Křížového vrchu, kde trasa končí. V závěru vede v krátkém souběhu opět s červeně značenou trasou 0601, koncovým rozcestím prochází opět okružní modrá trasa 2205 a výchozí je zde žlutě značená trasa 7943 do Mýtinky.

Turistické zajímavosti na trase[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]