Turistická značená trasa 4314

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turistická značená trasa 4314
Trasa 4314 přicházející tunelem pod hradem Vildštejn na hráz nádrže Seč
Trasa 4314 přicházející tunelem pod hradem Vildštejn na hráz nádrže Seč
Základní informace
Typturistická stezka
Délka9,5 km
ProvozovatelKlub českých turistů
Značenízelená turistická značka zelená značka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaŽelezné hory
ČeskoČesko Česko, Okres Chrudim
StartBěstvina 333 m
CílPod Ohebem 515 m
Výškový rozdíl202 m
Nejvyšší bodSeč 535 m
Nejnižší bodpočáteční rozcestí 333 m
Zajímavostiviz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

zelená turistická značka Turistická značená trasa 4314 je 9,5 km dlouhá[1] zeleně značená trasa Klubu českých turistů v Železných horách a okrese Chrudim spojující Běstvinu s hradem Oheb. Její převažující směr je východní.[2] Trasa se nachází na území CHKO Železné hory.

Průběh trasy[editovat | editovat zdroj]

Trasa má svůj počátek v centru Běstviny na rozcestí se zde průchozí modře značenou trasou 1934 vedoucí z Chotěboře na hřeben Železných hor. Trasa stoupá severovýchodním směrem nejprve zástavbou obce a poté polní cestou kolem samoty Na Župandě. V souběhu s červeně značenou trasou 0450 spojující Třemošnici s Horním Bradlem prochází zalesněným sedlem v hlavním hřebenu Železných hor. Za ním po polní cestě klesá stále severovýchodním směrem do Počátek, kterými prochází v krátkém souběhu se žlutě značenou trasou 7343 od vodní nádrže Seč do Třemošnice. Z Počátek pokračuje po asfaltové komunikaci do Žďárce u Seče přičemž několikrát mění směr. V něm se nachází rozcestí se zde výchozí žlutě značenou trasou 7468 vedoucí opět k vodní nádrži Seč. Trasa 4314 pokračuje stále po asfaltové komunikaci jihovýchodním směrem do Seče jejímž centrem prochází v souběhu s modře značenou trasou 1917 vedoucí ze západního břehu nádrže do Heřmanova Městce. Trasa 4314 poté klesá jižním směrem po silnici II/343 k hrázi nádrže, před kterou se nachází rozcestí opět s trasou 7343, která se končí. Přechází dále hráz a asi 0,5 km za ní končí pod hradem Oheb na rozcestí s modře značenou trasou 1915 z Horního Bradla do Nasavrk.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi Sečí a přehradní hrází nevedla dříve trasa po silnici, ale přes sídliště 9. května a dále po polní cestě k parkovišti.[3]

Turistické zajímavosti na trase[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]