Kaňkovy hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Kaňkovy hory
NPR Lichnice z vyhlídky Dívčí kámen
NPR Lichnice z vyhlídky Dívčí kámen
Základní informace
Vyhlášení26. července 1955
VyhlásilMinisterstvo kultury ČSR
Nadm. výška344–560 m n. m.
Rozloha224,35 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresChrudim
UmístěníSeč, Třemošnice
Souřadnice
Kaňkovy hory
Kaňkovy hory
Další informace
Kód211
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní památky v Česku

Kaňkovy hory jsou národní přírodní památka u Třemošnice ve východních Čechách. Leží v chráněné krajinné oblasti Železné hory a zaujímá rozlohu 224 hektarů. V nynější podobě byla vyhlášena roku 2016 (předtím již roku 1955), vznikla rozdělením národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory (jako druhá část vznikla národní přírodní rezervace Lichnice). Území je součástí rozlehlejší evropsky významné lokality Lichnice – Kaňkovy hory.

Významnou částí národní přírodní památky je Lovětínská rokle, která protíná pásmo Železných hor za obcí Závratec. Roklí protéká Lovětínský potok, pramenící z tzv. Lovětínského rybníka. Rokle je sevřena ze severní strany vrchem Krkaňkou (566 metrů), z jihozápadu svahy s vrcholem Světlice se zříceninou hradu Lichnice. Niva potoka je zaplněna velkými balvany tzv. železnohorského krystalinika. Porost strání Lovětínské rokle tvoří bukový les. Na svazích rokle jsou patrné četné povrchové geomorfologické útvary vzniklé erozí, mrazovým zvětráváním a svahovými pohyby. Zajímavým geologickým útvarem je tzv. kamenná řeka (pás kamenů), která směřuje po svahu Krkaňky směrem do údolí.

Během výzkumu na severozápadním svahu Lovětínské rokle v letech 1998 a 1999 byl zjištěn výskyt 689 druhů motýlů.[2] Během vertebratologického průzkumu památky a jejího nejbližšího okolí v letech 1989–1994 byl zaznamenán výskyt 135 druhů obratlovců (8 druhů obojživelníků, 4 druhy plazů, 92 druhů ptáků, 31 druhů savců; kruhoústí zaznamenáni nebyli, ryby nejsou uváděny kvůli nedostatkům v průzkumu).[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  2. ŠUMPICH, Jan. Motýli přírodních rezervací Krkanka a Strádovské peklo. In: ŠUMPICH, Jan. Motýli Železných hor. Nasavrky: Grantis pro Společnost přátel Železných hor, 2001. ISBN 80-902400-2-X.
  3. BÁRTA, František. Obratlovci národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory. In: Východočeský sborník přírodovědný. Práce a studie 3. [s.l.]: [s.n.] S. 95–108.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]