Toucan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toucan je lidskou silou poháněné letadlo postavené ve Velké Británii v roce 1972 skupinou nadšenců v čele s Martinem Pressnellem, která si říkala Hertfordshire Pedal Aeronauts a měla svou základnu v letecké továrně Handley Page v Radlettu.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Toucan je jednoplošník středoplošné koncepce, dvojčlenná posádka pohánějící letadlo sedí v tandemu za sebou ve vzpřímené poloze jako na závodním bicyklu. Řízení je instalováno v zadním prostoru posádky. Křídlo je převážně dřevěné konstrukce, trup má kostru z tenkostěnných trubek z hliníkové slitiny, přední část křídel po hlavní nosník má povrch z pěnového polystyrenu, zbytek je potažen Mylarem. K pohonu slouží tlačná vrtule za ocasními plochami.

Letové zkoušky[editovat | editovat zdroj]

Toucan byl dokončen na konci roku 1972 a 23. 12. 1972 absolvoval první let dlouhý 62 m. Toucan se tak stal prvním dvojmístným lidskou silou poháněným letadlem, které skutečně létalo. Po prvním letu následovala řada úprav a modifikovaný Toucan I dosáhl 3. 7. 1973 svého nejdelšího letu o délce 640 m. Letové zkoušky probíhaly do roku 1974. V roce 1978 bylo letadlo zrekonstruováno a doplněno o centrální část křídel o rozpětí 4,9 m. Toucan II, jak bylo modifikované letadlo nazýváno, se tak stal s rozpětím křídel 42,37 m největším lidskou silou poháněným letadlem. Jeho výkony ale původní verzi nepřekonaly, nejdelší lety byly dlouhé kolem 500m. Lety pravidelně končily vyčerpáním posádky tvořené zdatnými i když ne trénovanými cyklisty. Letové vlastnosti však byly hodnoceny kladně, letadlo bylo ve vzduchu naprosto stabilní. Po ukončení letů koncem roku 1978 byl Toucan II předán do sbírek Shuttleworth Collection.

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]