Torosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTorosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 68-65,5 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Řáddinosauři (Dinosauria)
Podřádptakopánví (Ornithischia)
NadčeleďCeratopsia
ČeleďCeratopsidae
PodčeleďCeratopsinae
RodTorosaurus
Marsh, 1891
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Torosaurus („Děrovaný ještěr“ často, ale nesprávně překládáno jako býčí ještěr) byl velký ceratopsidní dinosaurus, žijící na konci křídového období na území Severní Ameriky. Měl největší lebku ze všech dinosaurů, o délce až 2,8 nebo dokonce 3,2 metru. Delší kranium už mohl mít jen jiný ceratopsid, Eotriceratops xerinsularis. Jméno získal tento rohatý dinosaurus podle toho, že měl výrazná „okna“ v límcové části lebky (na rozdíl třeba od známého rodu Triceratops, k němuž však podle nové studie možná patří - viz níže).

Torosaurus byl popsán O. C. Marshem roku 1891 ve Wyomingu (USA), první (typový) druh byl pak pojmenován Torosaurus latus. Byl to mohutný čtyřnohý býložravec, který dosahoval délky asi 8 metrů a hmotnosti zhruba v rozmezí 4-6 tun (čímž se řadí k největším rohatým dinosaurům vůbec).

Pouze dospělý triceratops?

V roce 2009 vystoupili někteří američtí paleontologové (John Scannella a Jack Horner) s domněnkou, že torosaurus je možná jen odrostlým dospělcem samce triceratopse s plně vyvinutým krčním límcem. Tuto domněnku pak zřejmě prokázala nová studie z r. 2010, podle které byla lebeční kost těchto dinosaurů velmi plastická a morfologicky se měnila až do pozdního věku, kdy se v ní objevila charakteristická "okna" "torosaura".[1][2] Tento závěr potvrzují i další studie, přestože vědecký konsenzus zatím v této otázce není.

Reference

Literatura a odkazy

  • Sullivan, R. M., A. C. Boere, and S. G. Lucas. 2005. Redescription of the ceratopsid dinosaur Torosaurus utahensis (Gilmore, 1946) and a revision of the genus. Journal of Paleontology 79:564-582.
  • Dodson, P. (1996). The Horned Dinosaurs. Princeton University Press, Pinceton, New Jersey, pp. xiv-346
  • Farke, A. A. 2006. Cranial osteology and phylogenetic relationships of the chasmosaurine ceratopsid Torosaurus latus; pp. 235-257 in K. Carpenter (ed.), Horns and Beaks: Ceratopsian and Ornithopod Dinosaurs. Indiana University Press, Bloomington.
  • Hunt, ReBecca K. and Thomas M. Lehman. 2008. Attributes of the ceratopsian dinosaur Torosaurus, and new material from the Javelina Formation (Maastrichtian) of Texas. Journal of Paleontology 82(6): 1127-1138.