Tomáš Vaněk (herec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tomáš Vaněk
Narození 4. září 1988 (29 let)
Mladá Boleslav
Alma mater Akademie Múzických umění v Praze
Povolání herec
Ocenění

širší nominace na Cenu Thálie 2016 v oboru muzikál, opereta nebo jiný hudebně dramatický žánr

- role Mr. Marionette/Albert Brock (Ray Bradbury´s 2116)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MgA. Tomáš Vaněk (* 4. září 1988 Mladá Boleslav) je český divadelní, filmový a televizní herec, zpěvák a producent. Vystudoval Střední průmyslovou školu v Mladé Boleslavi.V letech 2008–2012 studoval činoherní herectví na pražské DAMU. Několik let hrál externě v Městském divadle Mladá Boleslav, v Divadle DISK a nadále působí především v pražských divadlech (Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, ad.).

Ztvárnil role v muzikálech Já, Francois Villon (Divadlo Na Jezerce) nebo Sedmero havranů (Divadlo Semafor). V roce 2013 se objevil v kultovním americkém muzikálu Rent v hlavní roli Marka Cohena (v původní anglické verzi v Divadle Na Prádle, později v téže roli v české verzi Miluj, žij a plať - Rent!). Nastudoval i roli Jeana Druetta v původním českém muzikálu Antoinetta – královna Francie (Divadlo Hybernia). Téměř 200x odehrál roli Raoula v prvním českém uvedení legendárního Fantoma opery (Goja Music Hall). V Shakespearově Mnoho povyku pro nic v rámci Letních shakespearovských slavností ztvárnil v režii Jiřího Menzela postavu Claudia. Ve světové premiéře a anglickém nastudování muzikálu Ray Bradbury´s 2116 uváděném v Divadle Semafor nastudoval dvojroli Mr. Marrionette / Albert Brock, za kterou byl odměněn širší nominací na Cenu Thálie 2016.

Mezi zatím poslední role patří Buck Barrow v Bonnie & Clyde (Hudební divadlo Karlín) a Herbert von Krolock v Plesu upírů (Goja Music Hall).

Jeho první filmovou rolí byl šprt Martin ve filmu Gympl (2007), dále poručík Šídlo v Ulovit miliardáře (2009), objevil se i v následujících filmech Tomáše Vorla Cesta do lesa (2013) a Vejška (2014). V roce 2015 hrál režiséra Lukáše Kadlece v seriálu Svatby v Benátkách na TV Prima.

Má za sebou již několik úspěšných sólových koncertů s repertoárem především muzikálových písní. Je také občasným interpretem melodramů v rámci každoročního Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha. Pro Theatre Royal vytvořil ve spolupráci s autorem textu Jean-Christophe Gramontem svou one-man show "How to become a Czech in one hour" hranou v angličtině.

Od roku 2017 se jako producent se svým spolkem art4rent, z. s. věnuje obnově umělecké tradice pražského Divadla Na Prádle.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]