Tomáš Antonín Kunz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomáš Antonín Kunz
Základní informace
Narození21. prosince 1756
Praha
České královstvíČeské království České království
Úmrtí1830 (ve věku 73–74 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Žánryopera a klasická hudba
Povoláníhudební skladatel, varhaník a vynálezce
Nástrojevarhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Antonín Kunz, také Thomas Anton Kunz, Kunze nebo Kuntz (21. prosince 1756 Praha – ? 1830 tamtéž), byl český hudební skladatel a vynálezce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od mládí se věnoval hudbě. Jeho učiteli byli varhaník Josef Prokop a benediktinský mnich Johannes Mathias Zeyer. Na Karlově univerzitě vystudoval práva a filozofii, do které tehdy patřily i přírodní vědy. Zabýval se zejména matematikou a fyzikou. Experimentoval s různými typy hudebních nástrojů a v roce 1791 zdokonalil smyčcový klavír tím, že se mu podařilo snížit hlučnost rotační mechaniky rozechvívající struny. Další zdokonalení pak provedl v roce 1799.

V téže době pracoval na dalším hudebním nástroji, který nazýval klaviorganon, nebo také orchestrion (nemá nic společného s orchestriony pozdější doby). Tento nástroj byl kombinací klavíru a varhan. Nástroj měl 230 strun a 360 píšťal, využitelných ve sto pěti různých kombinacích a byl opatřen válcem, umožňujícím plynulé změny hlasitosti. Měl dvě klávesnice, každou s 65 klávesami (v rozsahu F´-a´´´) a pedálovou část s 25 klávesami (C-c´´). Horní klávesnicí byla ovládána klavírní část a spodní klávesnicí systém píšťal. Na každou z klávesnic bylo možno hrát samostatně, ale bylo možné obě klávesnice spojovat v různých kombinacích. Nástroj podle jeho návrhu postavili v letech 17961798 v Praze stavitelé klavíru Johann a Thomas Still.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jako skladatel je znám zejména svými operami König Wenzel (1778) a Die Bezauberten (1779). Obě opery byly uvedeny v pražském Thunově divadle (dnes součást komplexu budov Poslanecké sněmovny). Z kantáty Pygmalion (1781) se dochoval pouze klavírní výtah, který v moderní době instrumentoval a uvedl na koncertní pódia Erwin Schulhoff. Kunz je rovněž autorem řady vokálních a instrumentálních skladeb.

Jeho dílem trvalé hodnoty je unikátní sbírka českých a německých písní a tanců zapsaných již v 18. století na českém území, Böhmische Nationalgesänge und Tänze, vydaná nejprve v roce 1799 v Lipsku a v rozšířené podobě v roce 1807 v Praze. Faksimile této sbírky vydal v roce 1996 Etnologický ústav Akademie věd České republiky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí I. (A–L), 1963, Státní hudební vydavatelství, Praha
  • Tomáš Antonín Kunz: Böhmische Nationalgesänge und Tänze - České národní zpěvy a tance. I. díl - Faksimile, II. díl - Texty. Poklady lidové kultury. - sv. 5., Praha, ÚEF AV ČR 1996
  • Thomas Anton Kunz: Beschreibung des Orchestrions, AMZ, i (1798), str. 88
  • Tomáš Spurný: K problematice zvukové rekonstrukce chebské lidové hudby ze sbírky Thomase Antona Kunze "Böhmischen Nationalgesänge und Tänze". Český lid 86, 1999, č. 1, s. 15-36
  • Jiří Berkovec: Orchestrion coby neobyčejný instrument (Zprávy o nových hudebních nástrojích v pražských novinách z počátku 19. století). Hudební nástroje 30, č. 2, Hradec Králové 1993, s. 79
  • R. Haas: Thomas Anton Kunz und sein Orchestrion, Der Auftakt, xi (1931), 43-5
  • R. E. M. Harding: The Piano-Forte. Cambridge, 1933
  • S. Marcuse: Musical Instruments: a Comprehensive Dictionary. New York, 1966, 2/1975, 378–9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]