Tok (systémová dynamika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Tok (ekologie))
Skočit na: Navigace, Hledání

Tok (též toková veličina, průtok) v systémové dynamice a teoretické ekologii znamená průběh materiálů, surovin, energií… z jejich zřídel k jejím výpustem, obnášející jejich zpracování, spotřebovávání, ukládání, rozdělování nebo slučování s jinými a přeměnu do jiné podoby.

Tok má většinou podobu skutečného fyzického toku těchto materiálů, obecněji se dá určit množstvím odčerpávání ze zřídel či rychlostí zaplňování výpustí. Ať už jsou vyjadřovány v jakýchkoli jednotkách (hmotnosti, objemu, …), všechny toky dovnitř i ven jsou vyjadřovány v těchže jednotkách stavu za jednotku času.

Příkladem toků je: počet narozených a zemřelých za rok, kapitálové investice za rok, znečištění emitované a absorbované za jednotku času nebo třeba spotřeba neobnovitelných surovin za rok.

Tok je omezen kapacitami jeho zřídla a jeho výpusti. Tok vyšší než minimum z těchto kapacit není dlouhodobě udržitelný. Tok u konkrétních materiálů se dá většinou účinně omezit snížením produkce odpadů, zvýšením efektivity a kvality výrobků atp. Zvýšení doby, po který je výrobek (například mobilní telefon) používán, na dvojnásobek dokáže snížit tok materiálu, z kterého je vyráběn, na polovinu. To se však ne vždy shoduje se strategiemi výrobce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]