Zesílení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zesílení (elektrotechnika))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zesílením v elektrotechnice rozumíme proces, kdy je analogovému nebo diskrétnímu signálu zvětšena amplituda. Zařízení, které signály zesiluje se nazývá zesilovač.

V elektrotechnice jsou nejčastěji zesilovány napěťové, proudové a optické signály. Mluvíme pak o zesilovačích napětí, proudu a optických zesilovačích.

Vysokofrekvenční signály jsou zpracovávány vysokofrekvenčními (vf.) zesilovači. Tyto zesilovače nalezneme nejčastěji v rádiotechnice jako základní obvody rádiopřijímačů a rádiovysílačů. Nalezneme je také v obvodech rychlého zpracování a přenosu dat.

Nízkofrekvenční signály jsou zpracovávány nízkofrekvenčními (nf.) zesilovači, které nejčastěji nalezneme v oblasti audio techniky.

Zesilovat můžeme také výkon signálu. K tomu slouží tzv. výkonové zesilovače. Ty jsou nejčastěji tzv. koncovým prvkem a za nimi následují reproduktor (u nf. signálů), anténa (u vf. signálů) nebo další prvky, které je nutné budit dostatečným výkonem.

Důvody zesílení[editovat | editovat zdroj]

Signály zesilujeme proto, abychom dosáhli jistých výkonových parametrů. Ty jsou důležité ve chvíli, kdy chceme signály budit výkonová zařízení (antény, reproduktory, …) nebo chceme signál zesílit před jeho přenosem, aby vlivem útlumu přenosové cesty signál nezmizel v šumu.

Signály jsou také zesilovány před dalším zpracováním. Obvyklé je sériové zapojení zesilovačů, kdy první zesilovač (tzv. předzesilovač) výkonově přizpůsobuje signál pro výkonový zesilovač.

Parametry zesílení[editovat | editovat zdroj]

Parametry zesílení jsou dány výhradně parametry zesilovače. Obecně platí, že každým zesílením signálu jsou zhoršeny některé jeho parametry.

Související články[editovat | editovat zdroj]