Todor Lukanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Todor Lukanov
Narození 1. prosince 1874
Loveč
Úmrtí 17. února 1946 (ve věku 71 let)
Moskva
Alma mater Ženevská univerzita
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Děti Karlo Lukanov
Příbuzní Andrej Lukanov (vnuk)
Funkce poslanec Bulharského národního shromáždění
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Todor Stančev Lukanov (bulharsky Тодор Станчев Луканов; (1. prosince 1874, Loveč17. února 1946, Moskva) byl bulharský politik, člen Komunistické strany Bulharska.

Od roku 1896 pracoval jako učitel v Plevnu, odkud byl však pro své komunistické přesvědčení vyloučen. V roce 1900 ukončil studium práv na univerzitě v Ženevě.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Todor Lukanov založil organizaci Bulharské dělnické sociálnědemokratické strany (BRSDS) a stal se jejím prvním předsedou. Při rozpadu strany v roce 1903 se stal členem Strany úzkých socialistů. Od roku 1911 byl členem Ústředního kontrolního výboru BRSDS a od roku 1913 kandidoval za tuto stranu i na post poslance do Velkého národního shromáždění.

V době první světové války byl zatčen kvůli své agitaci proti účasti Bulharska v tomto konfliktu.

Od roku 1919 byl nominován na post člena Ústředního výboru Komunistické strany Bulharska a od roku 1922 se stal jejím organizačním tajemníkem. Po státním převratu v roce 1923 vyhlásil ozbrojený boj proti režimu Strany národního porozumění. Plevenské organizaci pod vedením Asena Chalačeva poslal příkaz, aby došlo k ukončení ozbrojeného povstání v Plevenské oblasti. K otázce Zářijového povstání zaujal jasně nesouhlasné stanovisko. Po jeho neúspěchu emigroval do Sovětského svazu, kde se stal členem zahraničního úřadu Komunistické strany Bulharska. V roce 1946 byl zavražděn agenty NKVD.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Todor Lukanov na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lukanov, Todor: За Василя Левски, BAN, 1958, biografická příloha autora.