Timothy Ferriss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Timothy Ferriss
TimFerriss.jpg
Rodné jméno Timothy Ferriss
Narození 20. července 1977 (40 let)
East Hampton, New York
Povolání spisovatel a podcaster
Alma mater Princetonská univerzita
Významná díla Čtyřhodinový pracovní týden
The 4-Hour Body
The 4-Hour Chef
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Timothy Ferriss

Timothy Ferriss je americký autor, podnikatel, speaker. V roce 2007 vydal knihu "The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich", v češtině „Čtyřhodinový pracovní týden – Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se „novým bohatým““ (Jan Melvil Publishing, 2010). Tato kniha se záhy vyšplhala na první místo v žebříčku listů New York Times, Wall Street Journal i BusinessWeek a autora katapultovala mezi americké celebrity. Před jejím vydáním byl Ferriss neznámou postavou.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ferriss se narodil 20. července 1977 v USA, vyrůstal v East Hamptonu, New York, a absolvoval neurovědy a východoasijská studia na prestižní Princeton University. Nějakou dobu žil v kalifornském San José, kde provozoval společnost BrainQUICKEN specializovanou na on-line prodej nutričních doplňků pro sportovce, kterou v roce 2009 prodal. Byl také poradcem profesionálních atletů a olympioniků. Nyní střídavě bydlí na různých místech planety a působí především jako investor internetových projektů, má podíl např. v Twitteru či Posterous. Od roku 2003 rovněž externě přednáší na Princetonské univerzitě o moderním podnikání jako nástroji ideálního životního stylu a v souvislosti s moderními technologiemi. Jinak se oddává různým formám zábavy – argentinskému tangu, čínskému kickboxu, irskému hurlingu, japonské lukostřelbě jabusame, breakdance na Taiwanu, zahrál si také v populárních televizních seriálech v Číně a Hongkongu.

Vedle umístění na prvních příčkách knižních žebříčků má Ferriss na svém kontě i jiná prvenství: V roce 2006 se spolu s argentinskou tanečnicí Alicií Monti stal jako první Američan držitelem světového rekordu v tangu (konkrétně v rotaci – počtem 37 za sebou jdoucích otáček za minutu), a zapsal se tak do Guinessovy knihy rekordů. Ještě dříve (1999) byl uznán vítězem v národním šampionátu v čínském kickboxu, když se mu po odhalení skulin v pravidlech zápasu podařilo s pomocí dehydratačních postupů (jimž nyní učí elitní vzpěrače!) utkat se s protivníky nižší váhové kategorie a donutit je k technické chybě. To co jedni pokládají za neetické, Ferriss hodnotí jako snahu dělat v rámci pravidel to, co není běžné a obvyklé. Je to jeden z řady Ferrissových postojů, které vyvolávají oprávněnou kontroverzi v USA i u nás.

V roce 2008 udělil časopis Wired Ferrissovi cenu „Nejlepšího propagátora sebe sama“ a časopis Fast Company jej zařadil mezi nejinovativnější obchodníky roku 2007. Aspen Institute, americká nezisková vzdělávací organizace, jej roku 2009 zahrnula mezi partnery programu Henryho Crowna, který vyhledává nové vůdčí osobnosti a usiluje o jejich angažování ve prospěch společenských změn. Ferriss mluví šesti jazyky. Připravuje novou knihu, tentokrát o mimořádně účinných metodách hubnutí a posilování.

V roce 2010 navázal Ferris na svůj literární úspěch a vydal komerčně velmi úspěšnou knihu "The 4-Hour Body: An Uncommon Guide to Rapid Fat-loss, Incredible Sex, and Becoming Superhuman", v češtině „Čtyřhodinové tělo – neobvyklá cesta ke zhubnutí, zlepšení sexu a vůbec k celkové proměně v superčlověka" (Jan Melvil Publishing, 2011).

Filozofie: Čtyřhodinový pracovní týden[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Čtyřhodinový pracovní týden

V Čtyřhodinovém pracovním týdnu shrnuje Ferriss podstatu toho, co nazývá „lifestyle design“. Jeho základem je maximální efektivnost práce a minidůchody v produktivním věku. Podle Ferrisse se systém „otroč → šetři → odpočívej“, kdy člověk v mládí po celé dny dře a vlastní život jakoby odkládá na důchod, evidentně přežil. Luxusní životní styl, ještě před dvaceti lety vyhrazený jen milionářům, je podle něj dnes dostupný každému – a rychle rostoucí subkultura „nových bohatých“ to jen dokazuje.

Ferriss staví na tom, že nejméně 50 % práce lze eliminovat aplikací několika pravidel a triků: především Paretova principu, Parkinsonových zákonů, outsourcingu či selektivní ignorace včetně omezeného použití komunikačních nástrojů: emailu, telefonu. Ferriss doporučuje najímat si k pracovním, ale i soukromým účelům tzv. virtuální asistenty především z rozvojových zemí, jako je Indie. Větší svobodu přináší také práce z domova a vzdálený management, díky nimž lze zároveň aplikovat životní styl s minidůchody, i když jste zaměstnancem firmy a nepodnikáte. K vylepšení finanční situace Ferriss doporučuje zajistit si stálý příjem peněz z chytrého drobného podnikání, které vyžaduje jen minimum pozornosti. Čtyřhodinový pracovní týden obsahuje i řadu tipů pro minimalizaci životních nákladů, například jak zdarma bydlet kdekoli na světě a létat za 50–20 % běžné ceny.

Ferrissovo poselství zní: Viděl jsem zaslíbenou zemi a mám pro vás dobrou zprávu. Můžete v ní žít i vy.

Čtyřhodinové tělo[editovat | editovat zdroj]

Timothy Ferris v této knize z roku 2010 uplatňuje stejnou filozofii jako ve své prvotině Čtyřhodinový pracovní týden. S minimem úsilí se snaží dosáhnout nejlepších výsledků. Podtitul knihy zní "Neobvyklá cesta ke zhubnutí, zlepšení sexu a vůbec k proměně v superčlověka".

Jedná se o ucelený kompilát vědeckých metod spojených s Ferrisovými originálními postřehy a cvičebními postupy. Autor seznamuje čtenáře s osvědčenými praktikami špičkových sportovců, které sám na sobě vyzkoušel a upravil. Zaměřuje se nejen na zvýšení sportovních výkonů, ale také na hubnutí, životosprávu, na to jak ženě pomoci k silnému orgasmu, jak zlepšit spánek či spát méně a být stále svěží.

Kolem knihy se vytvořila silná komunita fanoušků, kteří si vyměňují rady a tipy na internetovém fóru "4 Hour People".

Knihu vydalo v roce 2011 nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • US News and World Report. Grant, Elaine. March 25, 2008. 4 Questions for Productivity Guru Tim Ferriss. [1]
  • 4HWW is simultaneously #1 on the NY Times and #1 on the Wall Street Journal business bestseller lists [2]
  • Profil T. Ferrisse [3]
  • Ferriss, Tim (September 5, 2007). "How I Work". CNN Money. Retrieved 2008-04-05. [4]
  • Tim Ferriss Wants You to Get a Life. ABC News. October 11, 2007. [5]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Čtyřhodinový pracovní týden

Getting Things Done

Leo Babauta

Jan Melvil Publishing

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Timothy Ferriss ve Wikimedia Commons
  • [6] - stránky Tima Ferrisse
  • [7] - stránky nakladatelství Jan Melvil Publishing
  • [8] - internetové fórum fanoušků knihy Čtyřhodinové tělo