Čtyřhodinový pracovní týden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čtyřhodinový pracovní týden
Autor Timothy Ferriss
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry literatura faktu
Vydavatel Crown Publishing Group
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čtyřhodinový pracovní týden s podtitulem Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se „novým bohatým“ je bestseller amerického spisovatele Tima Ferrisse (1977). Česky jej vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing roku 2010.

V USA vyšla kniha The 4-Hour Workweek poprvé v roce 2007, brzy se vyšplhala na první místo v žebříčku listů New York Times, Wall Street Journal i BusinessWeek a autora katapultovala mezi americké celebrity. Před jejím vydáním byl Ferriss neznámou postavou. V USA se následně dočkala 40 dotisků a byla přeložena do 35 jazyků. Český překlad vychází z nového, rozšířeného vydání knihy, které se objevilo v prosinci 2009, a obsahuje poznámky a dodatek pro české čtenáře.

Téma[editovat | editovat zdroj]

Kniha patří do kategorie titulů zabývajících se kariérou, osobním rozvojem a životním stylem. Ferriss v ní shrnuje podstatu toho, co nazývá „lifestyle design“. Jeho základem je maximální efektivnost práce a minidůchody v produktivním věku. Systém „otroč → šetři → odpočívej“, kdy člověk v mládí po celé dny dře a vlastní život jakoby odkládá na důchod, se podle Ferrisse evidentně přežil. Luxusní životní styl, ještě před dvaceti lety vyhrazený jen milionářům, je podle něj dnes dostupný každému a rychle rostoucí subkultura „nových bohatých“ to jen dokazuje.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Základ procesu proměny čtyřicetihodinového pracovního týdne v čtyřhodinový a v „nového bohatého“ se skrývá pod akronymem DEAL (angl. dohoda, ale také úděl), který je zároveň základem slova dealmaker, jež označuje člověka, který se s realitou nespokojuje, ale o ní vyjednává. DEAL je zkratka čtyř hlavních kapitol Ferrissovy knihy: Definice, Eliminace, Automatizace a Liberation čili osvobození.

Definice. Tato kapitola pojednává o stanovení nových cílů a pravidel a o podstatě nového životního stylu.

Eliminace. Ferriss staví na tom, že nejméně 50 % práce lze eliminovat aplikací několika pravidel a triků: především Paretova principu, Parkinsonových zákonů či selektivní ignorace včetně informační diety a omezeného použití komunikačních nástrojů: emailu a telefonu.

Automatizace. Podstatou je přepnutí cash-flow na autopilota, zajištění stálého zdroje příjmů vyžadujícího minimum pozornosti, tedy zejména outsourcing – najímání si k pracovním, ale i soukromým účelům tzv. virtuální asistenty hlavně z rozvojových zemí, jako je Indie, a zavedení pravidla nerozhodování a vzdáleného managementu.

Liberation čili osvobození. Jen za předchozích předpokladů lze aplikovat životní styl s minidůchody. Tato kapitola pojednává především o vymanění se z vazby na jedno místo – o mobilitě. Pozn.: Zaměstnanci by podle Ferrisse měli uplatňovat nový styl nikoli v pořadí DEAL jako podnikatelé, ale DELA.

Poselství[editovat | editovat zdroj]

Ferrissovo poselství zní: Viděl jsem zaslíbenou zemi a mám pro vás dobrou zprávu. Můžete v ní žít i vy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • US News and World Report. Grant, Elaine. March 25, 2008. 4 Questions for Productivity Guru Tim Ferriss. [1]
  • 4HWW is simultaneously #1 on the NY Times and #1 on the Wall Street Journal business bestseller lists [2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]