Leo Babauta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Leo Babauta (narozený 30. dubna 1973) je americký spisovatel, autor bestselleru The Power of Less (2008). Jeho kniha Zen To Done (ZTD) už v názvu odkazuje na metodu GTD (Getting Things Done) Davida Allena. Babauta o sobě tvrdí, že je běžec-maratonec a vegetarián.[zdroj?] Má šest dětí (Chloe, Justin, Rain, Maia, Seth and Noelle) a donedávna žil na ostrově Guam (USA) v Tichomoří, odkud se v červnu 2010 přestěhoval do San Franciska, kde strávil léta svého dospívání. Je autorem titulů The Simple Guide to a Minimalist Life, The Essential Motivation Book a The Zen Habits Handbook for Life.

Blog Zen Habits[editovat | editovat zdroj]

Otevřeně říká, že jej inspiruje prostá filozofie zenového buddhismu, praktikuje zazen (meditace) a miluje minimalistickou estetiku. Svůj blog nazval Zen Habits, protože termín „zen“ vystihuje jeho filozofii. Blog Zen Habits se soustředí na hledání jednoduchosti v každodenním chaosu. Je o umění koncentrovat se na věci, které jsou důležité, a docílit spokojenosti se svou prací, životem, sám se sebou. Na blogu jsou každý týden publikovány tři články týkající se: jednoduchosti, zdraví a fitness, motivace a inspirace, střídmosti, rodinného života, štěstí, životních cílů, o tom, jak mít hotovo (Getting Things Done) a přitom žít okamžikem. „Věřím, že každá změna ve vašem životě, kterou stojí za to udělat, vyžaduje vybudování dobrých návyků, a to nikoli přes noc,“ říká Babauta. „Tyto návyky je třeba kultivovat denní praxí.“[zdroj?] Zen v názvu (a podtitul Usmívej se, dýchej a jdi pomalu) jen připomíná potřebu jednoduchosti v životě, potřebu udržení soustředěnosti a klidu na cestě k vytvoření dobrých návyků a dosažení cílů. S více než 185 tisíci návštěvníky patří Zen Habits mezi TOP 100 blogů světa.[zdroj?]

Knihy v češtině[editovat | editovat zdroj]

Česky dosud vyšly tři jeho tituly: Síla jednoduchosti (Power of Less), Zen a hotovo (Zen To Done) a Soustředění (Focus).

Síla jednoduchosti: 6 klíčových principů efektivity, které změní váš život (Computer Press 2010). Jak dosáhnout primárních cílů, pokud den má omezený počet hodin, naše energie není nekonečná a peněženka bezedná. Základní kapitoly:

 1. Stanovte si limit.
 2. Rozpoznejte, co je podstatné.
 3. Zjednodušujte.
 4. Zaměřte pozornost.
 5. Vytvořte si návyky.
 6. Začněte v malém.

Zen a hotovo: zcela jednoduchý systém osobní produktivity (Jan Melvil Publishing 2010). Naprosto minimalistický systém deseti jednoduchých návyků na zlepšení produktivity a osobní rovnováhy nazvaný Zen to done (ZTD). Babauta zde rozvíjí to nejlepší z komplexních systémů GTD (Getting Things Done) Davida Allena a Stephena Coveyho a vytváří tak unikátně komprimovaný celek.

Deset návyků podle Babauty:

 1. Shromažďování
 2. Třídění
 3. Plánování
 4. Vykonání
 5. Jednoduchý věrohodný systém
 6. Uspořádávání
 7. Hodnocení
 8. Zjednodušování
 9. Rutiny
 10. Najděte svou vášeň

Soustředění: jak nalézt klid a jednoduchost v hektické současnosti (Jan Melvil Publishing 2011). Babauta se zde zabývá problémem nedostatku soustředění a přibližuje své metody, kterými ho dosahuje zpět. Jednotlivé kroky této metody zároveň tvoří základní kapitoly knihy. Autor na základě svých zkušeností popisuje, jak se zbavit rozptylování a ve druhé polovině knihy učí čtenáře účinně se soustředit na menší objem práce.

Základní kroky Babautovy metody:

 1. Zbavte se rozptylování
 2. Zjednodušujte
 3. Soustřeďte se

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]