Thorvald Stoltenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thorvald Stoltenberg
Thorvald Stoltenberg 2009.jpg
Stranická příslušnost
Členství Norská strana práce

Narození 8. července 1931 (86 let)
Oslo
Choť Karin Stoltenberg
Děti Camilla Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Nini Stoltenberg
Profese politik, diplomat a právník
Ocenění Literární cena Peera Gynta
Torstein Dales minnepris
Booth-prisen
Řád tří hvězd
Commons Kategorie Thorvald Stoltenberg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thorvald Stoltenberg (* 9. července 1931) je prominentním norským politikem. Byl na postu ministra obrany (1979 - 1981) a ministra zahraničních věcí (1987 - 1989 a 1990 - 1993) ve dvou vládách Norské dělnické strany.

Mezi lety 1989 a 1990 byl jmenován norským velvyslancem při OSN. V roce 1990 se stal Vysokým komisařem Organizace spojených národů pro uprchlíky a v roce 1993 byl jmenován zvláštním vyslancem generálního tajemníka OSN pro bývalou Jugoslávii. Od roku 1998 je předsedou norského Červeného kříže. V roce 2003 byl předsedou Mezinárodního institutu pro demokracii a volební podporu (International Institute for Democracy and Electoral Assistance - International IDEA). Je také členem Trilaterální komise.

Jeho syn Jens Stoltenberg je v současnosti norským ministerským předsedou.

Mládí, zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Thorvald Stoltenberg.

Jako mladý byl Thorvald Stoltenberg zapojen v organizaci pro maďarské uprchlíky, kteří utíkali kvůli sovětské invazi v roce 1956. V jedné konkrétní situaci při evakuaci uprchlíků lodí skočil do silného proudu, aby zachránil jednoho z prchajících. Jeden z dalších zachránců, americký novinář Barry Farber, to označil za největší akt odvahy, jaký kdy viděl. Stoltenberg si tento zážitek nechal pro sebe a zveřejnil ho Farber až v prosinci 2005 v norské talk-show Først & sist.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]