Thomas Tallis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Tallis
Thomas Tallis (na rytině z 18. století od Gerarda Vanderguchta podle posmrtného portrétu
Thomas Tallis (na rytině z 18. století od Gerarda Vanderguchta podle posmrtného portrétu
Narození(?) 1505
(není známo)
Úmrtí3. prosince 1585
Londýn
Místo pohřbeníSt Alfege Church, Greenwich
Národnostanglická
Povoláníhudební skladatel
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Tallis (15053. prosince 1585, podle gregoriánského kalendáře; 23. listopadu 1585 podle juliánského kalendáře, v Londýně) byl anglický renesanční hudební skladatel, skládající převážně chrámovou hudbu. Je považován za jednoho z největších anglických skladatelů. Na vzácné dochované kopii Tallisova podpisu, psaného gotickým písmem, je podepsán jako Tallys.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

O Tallisově dětství toho není příliš známo. Narodil se před koncem vlády krále Jindřicha VII., na počátku 16. století. Nicméně jsou zde náznaky, že jako dítě zpíval v královské kapli v St James's Palace. V roce 1532 se stal varhaníkem v Dover College (v té době pod názvem Dover Priory) v Kentu, díky čemuž se stal známým a pravděpodobně na podzim roku 1538 odešel do Waltham Abbey, což byl velký augustiniánský klášter (který však byl v roce 1540 rozpuštěn).

Tallisovým novým působištěm byla Canterburská katedrála. Poté byl poslán ke dvoru a stal se jedním z „členů královské kaple“ (Gentlemen-in-Ordinary of the Chapel Royal).

Thomas Tallis byl schopen skládat tak, aby to odpovídalo požadavkům různých monarchů; komponoval pro Jindřicha VIII., Eduarda VI. (15471553), Marii (1553–1558) a pro Alžbětu I. (1558–1585, kdy Tallis umírá). Snažil se vyhnout náboženským sporům a po celý život zůstal nereformovaným římským katolíkem, stejně jako William Byrd.

Okolo roku 1552 se Thomas Tallis oženil, jeho žena Joan jej přežila o čtyři roky. Jejich manželství zůstalo bezdětné. Žili v Greenwichi u Londýna, údajně na Stockwell Street.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější Tallisovo dílo patří 40hlasé moteto Spem in alium, spolu se Mší pro čtyři hlasy, či zhudebnění lamentací proroka Jeremiáše.

Thomas Tallis ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Postava Thomase Tallise byla ztvárněna hercem Joem Van Moylandem v seriálu Tudorovci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COLE, Suzanne. Thomas Tallis and his Music in Victorian England. Woodbridge, UK: Boydell, 2008. Dostupné online. S. 62. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]