Thomas N. Scortia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas N. Scortia
Narození29. srpna 1926
Alton
Úmrtí29. dubna 1986 (ve věku 59 let)
La Verne
Příčina úmrtíleukemie
Povoláníromanopisec, spisovatel a autor sci-fi
Alma materWashingtonova univerzita
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Thomas Nicholas Scortia (29. srpna 1926 Alton, Illinois29. dubna 1986 La Verne, Kalifornie) byl americký spisovatel. Vystudoval chemii a původně pracoval v leteckém průmyslu. V češtině bylo vydáno pět katastrofických románů, které napsal spolu s Frankem M. Robinsonem. Světové proslulosti z nich dosáhlo Skleněné peklo, díky úspěšnému zfilmování.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V katastrofických románech (resp. z hlediska časového rozpětí jde spíše o rozsáhlé novely), které psali Scortia a Robinson, dochází k neštěstí kvůli bezohlednému upřednostňování ekonomických a politických zájmů na úkor bezpečnosti. Často se jedná o megalomanské stavební projekty, kde politické tlaky vedou k uspěchání prací a zanedbání bezpečnostních opatření. V důsledku pak umírá řada nevinných lidí.

Stylově se jejich dílo podobá románům Arthura Haileyho, zejména detailním a technicky precizním vykreslením prostředí, rozebíráním vztahů mezi velkým množstvím postav a mistrně gradovaným napětím, stejně jako popisným slohem bez větších uměleckých ambicí a značným schematismem. Oproti Haileymu je zde ale více akcentována kritika americké politické praxe a pranýřování jejího bezcitného pragmatismu.

Seznam novel dvojice Scortia & Robinson[editovat | editovat zdroj]

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Na motivy románu Skleněné peklo byl hned v roce 1974 natočen úspěšný hollywoodský velkofilm Skleněné peklo (The Towering Inferno).

Román Ponorka byl v roce 1986 zpracován jako televizní film pod názvem The Fifth Missile.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]