Thermopyly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thermopyly
Θερμοπύλες
Poloha
Souřadnice
StátŘeckoŘecko Řecko
KrajStřední Řecko
Regionální jednotkaFthiótida
ObecLamia
Obecní jednotkaLamia
KomunitaThermopyly
Thermopyly
Thermopyly
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel295 (2011[1])
Správa
Oficiální webodysseus.culture.gr/h/3/eh351.jsp?obj_id=2481+Hellenic+Ministry+of+Culture+and+Tourism
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thermopyly (řecky Θερμοπύλες - horké brány nebo teplé prameny) je vesnice a komunita ve Středním Řecku s 295 obyvateli. Součástí komunity je kromě vlastní vesnice i neobydlená lokalita Loutra Thermopilon, která se nachází v úzké soutěsce jihovýchodně od Lamie asi 4 km od pobřeží moře. Je sevřena pohořím Oitou a zálivem Malijským, je dlouhá 4 km a úzká 50 m. Nacházejí se zde lázně a restaurace. Horké prameny nabízejí koupání v kaskádách tekoucí teplé vody.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Oblast tvaruje řeka Spercheios, která je obklopena strmými zalesněnými vápencovými horami. Kontinuální ukládání sedimentů z řeky podstatně změnilo krajinu za posledních několik tisíc let. Během doby naplaveniny zcela změnily pobřeží a odsunuly moře téměř o 4 km. Úžina, zvaná Pekelné nebo Horké brány, byla místy tak úzká, že tudy mohl sotva projet vůz. Navíc se zde nacházely horké prameny vody, které místu dodávaly děsivou atmosféru.

Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským', že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Už ve starověku to byla strategická přímořská soutěska s teplými prameny. Soutěska vytváří bránu do středního Řecka a proslavila se za řecko-perských válek. V nejznámější druhé řecko-perské válce v roce 480 př. n. l. se v bitvě u Thermopyl bránilo 300 Sparťanů a 700 Thespianů proti velké přesile Peršanů. Perské vojsko se blížilo od severu, kde už si podmanilo pobřežní kraje. Spartský král Leonidás měl nepřátele zadržet a dva dny se mu to dařilo. Peršané však zradou obešli průsmyk a vpadli Řekům do zad a následně byli všichni Řekové pobiti a Peršanům se tak otevřela cesta do středního Řecka. Zaplavili Attiku a vypálili Athény.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thermopylen na německé Wikipedii.

  1. počet obyvatel dle [1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Slovník antické kultury, vydalo nakladatelství Svoboda, 1974

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]