Theodoros Stefanidis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodoros Stefanidis
Theodore Stephanides visiting Corfu with the BBC in 1967.jpg
Narození21. ledna 1896
Bombaj
Úmrtí13. dubna 1983 (ve věku 87 let)
Kilburn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodoros Stefanidis nebo také Theodore Philip Stephanides (řecky Θεόδωρος Στεφανίδης; 21. ledna 1896 Bombaj13. dubna 1983 Londýn) byl řecký lékař, biolog a spisovatel.

Dětství prožil v Indii, kde byl jeho otec zástupcem firmy bratří Ralliových. Od jedenácti let žil na ostrově Korfu. Bojoval v řecké armádě na soluňské frontě i v řecko-turecké válce, své zážitky popsal v knize Macedonian Medley. Po prohrané válce kritizoval krále Konstantina I. a byl postaven před soud.

Vystudoval radiologii na Pařížské univerzitě u Marie Curie-Skłodowské.[1] Po návratu na Korfu si zařídil lékařskou ordinaci s prvním rentgenem na ostrově, zabýval se také bojem s malárií. Byl uznávaným odborníkem na drobné sladkovodní živočichy a jsou po něm pojmenovány druhy Cytherois stephanidesi, Thermocyclops stephanidesi, Schizopera stephanidesi a Arctodiaptomus stephanidesi.

Přátelil se s Geraldem Durrellem a Lawrencem Durrellem při jejich pobytu na Korfu ve třicátých letech. Gerald ho ve vzpomínkových knihách O mé rodině a jiné zvířeně, Ptáci, zvířata a moji příbuzní a Zahrada bohů popisuje jako svůj vzor ve studiu přírody.[2] Také Lawrence se o něm zmiňuje v knize Prospero's Cell. V televizním seriálu Durrellovi ho hrál Jorgos Karamihos.

Za druhé světové války sloužil jako lékař britské armády. V knize Climax in Crete vzpomíná na invazi na Krétu. Po válce se usadil v Anglii a pracoval v londýnské Nemocnici sv. Tomáše. Překládal do angličtiny řecké básníky (např. Kostis Palamas), vydal román Island Trails i učebnici práce s mikroskopem.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEWIS, Roger. The Durrells of Corfu by Michael Haag. www.thetimes.co.uk. Dostupné online [cit. 2020-04-09]. ISSN 0140-0460. (anglicky) 
  2. LitCharts. LitCharts [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Theodore Stephanides | Athens | Greece. OMICS International [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]