Theodore Postol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodore Postol
Narození duben 1946 (73 let)
Brooklyn
Alma mater Massachusettský technologický institut
Zaměstnavatel Massachusettský technologický institut
Ocenění Szilardova cena (1990)
Norbert Wiener Award for Social and Professional Responsibility (2001)
Whistleblower Prize (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Theodore Postol (* duben 1946 Brooklyn, New York, USA) je emeritní profesor vědy, technologie a mezinárodní bezpečnosti na Massachusettském technologickém institutu (MIT), prominentní kritik plánů americké vlády na budování systému protiraketové obrany.

Vzdělání a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval fyziku na MIT a následné postgraduálně jadernou fyziku tamtéž. Pracoval v Argonne National Laboratory a poté v kongresovém Úřadu pro hodnocení technologií (Office of Technology Assessment), zabýval se problematikou raket MX. Působil jako vědecký poradce velitele amerického námořnictva (Chief of Naval Operations).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 získal cenu Leo Szilarda od Americké fyzikální společnosti (American Physical Society). V roce 1995 získal Hilliard Roderick Prize od Americké asociace pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science). V roce 2001 byl oceněn Cenou Norberta Wienera (Norbert Wiener Award) udělovanou Computer Professionals for Social Responsibility.

Kritika raketového systému Patriot[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 během americké operace Pouštní bouře veřejně vystoupil s kritikou raketového systému Patriot, o kterém americká armáda tvrdila, že je velice úspěšné při sestřelování iráckých raket Scud a že představují revoluci ve vedení války. Postol ve svých analýzách a během svědectví před speciální komisí Kongresu prokázal, že systém ve skutečnosti zasáhl méně než 10 % cílů.[1]

Kritika amerického systému protiraketové obrany[editovat | editovat zdroj]

Podle Postola dostává česká veřejnost i Parlament České republiky záměrně zkreslené informace o americkém radaru systému protiraketové obrany, který má být umístěn v Brdech. Postol dospěl svými výpočty k závěru, že radar při výkonu a anténě uváděné vládou USA by měl dosah maximálně 600 až 700 kilometrů, ačkoli generál zodpovědný za přípravu systému Henry Obering uvádí dosah 2100 až 2500 kilometrů. Podle Postola by radar s takovým dosahem musel mít výkon 50krát vyšší. Podle Postola Obering při některých jednáních hovořil dokonce o dosahu větším než 4000 kilometrů a v tom případě by výkon musel být 500krát vyšší.[2]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Theodore Postol. www.greenpeace.org [online]. [cit. 2008-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-28. 
  2. Plánovaný radar v Brdech nemůže být dle amerického vědce efektivní

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theodore Postol na anglické Wikipedii.