Theodore Postol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodore Postol
Narozeníduben 1946 (75 let)
Brooklyn
Alma materMassachusettský technologický institut
Povolánífyzik a pedagog
ZaměstnavatelMassachusettský technologický institut
OceněníSzilardova cena (1990)
Norbert Wiener Award for Social and Professional Responsibility (2001)
Whistleblower Prize (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Theodore Postol (* duben 1946 Brooklyn, New York, USA) je emeritní profesor vědy, technologie a mezinárodní bezpečnosti na Massachusettském technologickém institutu (MIT), prominentní kritik plánů americké vlády na budování systému protiraketové obrany.

Vzdělání a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval fyziku na MIT a následné postgraduálně jadernou fyziku tamtéž. Pracoval v Argonne National Laboratory a poté v kongresovém Úřadu pro hodnocení technologií (Office of Technology Assessment), zabýval se problematikou raket MX. Působil jako vědecký poradce velitele amerického námořnictva (Chief of Naval Operations).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 získal cenu Leo Szilarda od Americké fyzikální společnosti (American Physical Society). V roce 1995 získal Hilliard Roderick Prize od Americké asociace pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science). V roce 2001 byl oceněn Cenou Norberta Wienera (Norbert Wiener Award) udělovanou Computer Professionals for Social Responsibility.

Kritika raketového systému Patriot[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 během americké operace Pouštní bouře veřejně vystoupil s kritikou raketového systému Patriot, o kterém americká armáda tvrdila, že je velice úspěšné při sestřelování iráckých raket Scud a že představují revoluci ve vedení války. Postol ve svých analýzách a během svědectví před speciální komisí Kongresu prokázal, že systém ve skutečnosti zasáhl méně než 10 % cílů.[1]

Kritika amerického systému protiraketové obrany[editovat | editovat zdroj]

Podle Postola dostává česká veřejnost i Parlament České republiky záměrně zkreslené informace o americkém radaru systému protiraketové obrany, který má být umístěn v Brdech. Postol dospěl svými výpočty k závěru, že radar při výkonu a anténě uváděné vládou USA by měl dosah maximálně 600 až 700 kilometrů, ačkoli generál zodpovědný za přípravu systému Henry Obering uvádí dosah 2100 až 2500 kilometrů. Podle Postola by radar s takovým dosahem musel mít výkon 50krát vyšší. Podle Postola Obering při některých jednáních hovořil dokonce o dosahu větším než 4000 kilometrů a v tom případě by výkon musel být 500krát vyšší.[2]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Theodore Postol. www.greenpeace.org [online]. [cit. 2008-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-28. 
  2. Plánovaný radar v Brdech nemůže být dle amerického vědce efektivní

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theodore Postol na anglické Wikipedii.